Ako ukončiť OČR počas korona krízy? Aký je správny postup pediatra pri potvrdzovaní ošetrovného a aké chyby robia pri podávaní žiadostí, formulárov poistenci? Ako správne požiadať o dávku v nezamestnanosti? A ako je to s vychádzkami počas PN či karantény?
Ústredie Sociálnej poisťovne na svojom webovom sídle www.socpoist.sk uverejnilo v dňoch 30.3.2020 až 1.4.2020 nasledovné informácie:
v tomto znení:
„Sociálna poisťovňa uvádza, že ak chce rodič kedykoľvek počas súčasného obdobia uzatvorenia školských a predškolských zariadení ukončiť poberanie dávky ošetrovné a ísť napr. znova do práce, nemusí o tom špeciálne informovať Sociálnou poisťovňu. Stačí, ak na konci kalendárneho mesiaca, v ktorom ošetroval, zašle pobočke Sociálnej poisťovne vyplnené Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, v ktorom uvedie, počas ktorých dní ošetroval. Ošetrovné mu bude vyplatené len za tie konkrétne dni. V prípade, ak sa počas súčasného obdobia uzatvorenia školských a predškolských zariadení rozhodne opätovne nastúpiť na OČR, nebude podávať novú žiadosť o ošetrovné, nakoľko Sociálna poisťovňa bude až do ukončenia krízovej situácie evidovať jeho prvú žiadosť o ošetrovné. Opätovne na konci kalendárneho mesiaca, v ktorom bude ošetrovať, zašle pobočke Sociálnej poisťovne vyplnené Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, v ktorom uvedie, počas ktorých dní ošetroval. Ak počas niektorých mesiacov počas krízovej situácie vôbec neošetroval, keďže napr. bol v práci, čestné vyhlásenie nemusí poslať a dávka mu nebude vyplatená.“.
„Dňa 27. marca 2020 vstúpila do účinnosti novela zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorá zaviedla tzv. „pandemické ošetrovné“. S prihliadnutím na uvedenú novelu sa upravujú procesy pediatrov pri potvrdzovaní potreby ošetrovania detí nasledovne:
S účinnosťou od 27. marca 2020 pediatri
„K uplatneniu nároku na dávku v nezamestnanosti je aj v súčasnej situácii súvisiacej s COVID-19 potrebné príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne doručiť žiadosť. Za žiadosť o dávku v nezamestnanosti sa považuje oznámenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. K žiadosti sa súčasne predkladá vyplnené tlačivo Žiadosť o dávku v nezamestnanosti. Z uvedeného dôvodu je potrebné príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne zasielať vyplnené tlačivo žiadosti, ktoré sa nachádza tu: Žiadosť o dávku v nezamestnanosti (editovateľná verzia, pre tlač) spolu s oznámením o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti upozorňuje, že bez kompletnej žiadosti, t.j. oznámenia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie a tlačiva Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, nie je možné o nároku na dávku rozhodnúť a dávku vyplatiť.
Zákonné podmienky nároku, všeobecné informácie o dávke v nezamestnanosti, spôsob uplatnenia nároku na túto dávku v súčasnej situácii, sa nachádzajú na internetovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk. V súvislosti s vývojom aktuálnej situácie sa informácie priebežne aktualizujú.“.
„Sociálna poisťovňa upozorňuje poistencov, aby používali formuláre – Žiadosť o ošetrovné | Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné – ktoré sú zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne už len vo worde. Tieto formuláre je možné jednoducho vyplniť v počítači, uložiť si ich a potom zaslať ako prílohu mailu do Sociálnej poisťovne (obe môžu byť aj bez podpisu). Sociálna poisťovňa sa obracia na žiadateľov o ošetrovné, aby v prílohách neposielali scany alebo fotografie žiadostí, pretože tým preťažujú mailové schránky pobočiek Sociálnej poisťovne a zdržujú postup vybavovania pre ďalších žiadateľov. Rešpektovaním tohto upozornenia pri zaslaní akéhokoľvek mailu pomôžete zamestnancom Sociálnej poisťovne pri ich súčasnom nasadení vybavovať všetky žiadosti priebežne a včas.“.
„Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ak ošetrujúci lekár vystaví tzv. pandemickú PN-ku, na základe ktorej je daný poistenec v karanténe pre zabránenie šíreniu koronavírusu COVID-19 a má byť izolovaný v domácom prostredí, vychádzky nemá povolené. Ak by osobe, ktorá je uznaná dočasne práceneschopnou z dôvodu karantény, boli počas izolácie v domácom prostredí vychádzky povolené, odporovalo by to zmyslu nariadenej izolácie.
Pri bežnej práceneschopnosti určuje ošetrujúci lekár poistencovi čas možných vychádzok najčastejšie v rozsahu štyroch hodín denne, napr. od 10.00 do 12.00 h a od 14.00 do 16.00 h, vždy to závisí od konkrétnej diagnózy pacienta. Čas vychádzok ošetrujúci lekár zaznamená, ak ich povolil, na tlačive Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a v zdravotnej dokumentácii dočasne práceneschopnej osoby.“