Podporte nás 2 % z vašich daní

Aj tento rok sa môžete opäť rozhodnúť, kam poputujú vaše 2 % zo zaplatenej dane z príjmu. Chcete podporiť dobrú vec? Aj vaše 2 % môžu pomôcť v boji za kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre všetkých, ale aj pri domáhaní sa spravodlivosti pri konkrétnych pacientskych príbehoch.

Už 18 rokov pomáhame hájiť záujmy pacientov. V minulom roku sa na nás s prosbou o pomoc a radu obrátilo 470 z vás. Snažili sme sa vám pomôcť pri hľadaní riešení v jednoduchších prípadoch, akým bol neoprávnený výber poplatkov či nespokojnosť s prístupom zdravotníckeho personálu. No neraz sme vám podali pomocnú ruku aj v zložitejších situáciách, keď bola zdravotná starostlivosť zanedbaná alebo ste sa k nej nevedeli dostať.


Vďaka vašim 2 % z daní môžeme efektívnejšie a intenzívnejšie bojovať za práva pacientov na Slovensku.


Problémov v zdravotníctve, ktoré dnes ťažia Slovákov, je ale omnoho viac. Chceme to zmeniť, a preto sme sa aj v roku 2018 pustili do viacerých projektov:

Pacientska poradňa – bezplatné poradenstvo v otázkach poskytovania zdravotnej starostlivosti, sociálnej či právnej pomoci. Pacienti sa na nás môžu obrátiť osobne, telefonicky alebo emailom.tu

Vzdelávanie pacientov:

EUPATI – pred takmer troma rokmi sme spustili pacientsky edukačný projekt EUPATI s cieľom budovať zdravotnú gramotnosť pacientov. V rámci 15 seminárov a 3 webinárov sa nám podarilo osloviť už vyše 750 pacientov.

Lieky s rozumom – najväčší projekt zameraný na edukáciu o racionálnej spotrebe liekov, ich užívaní a znižovaní výdavkov za ne. Informačná kampaň zasiahla viac ako 1,5 milióna návštevníkov internetu a samotné články o bezpečnom užívaní liekov si prečítalo viac ako 80 000 ľudí.

3. celoslovenská pacientska konferencia – jediné podujatie svojho druhu na Slovensku, na ktorom sa pacienti stretávajú so zástupcami ministerstva zdravotníctva, poisťovní, farmaceutických spoločností i odbornej verejnosti, aby spolu diskutovali o aktuálne najpálčivejších otázkach týkajúcich sa slovenského zdravotníctva.

Oceňovanie zdravotníkov:

Ocenenia "Môj lekár" a "Moja sestra" –v rámci našej druhej celoslovenskej pacientskej konferencie ocenili pacientske organizácie desať lekárov a desať sestier z celého Slovenska za ich výnimočnú prácu, ktorú vykonávali s nasadením, empatiou a starostlivosťou nad rámec svojich pracovných povinností.

Legislatívne aktivity:

Stratégia dlhodobej starostlivosti – podieľame sa na príprave novej legislatívy v rámci projektu, ako aj štandardných diagnostických a terapeutických postupov v tejto oblasti. Návrh zákona by mal byť predložený do parlamentu v roku 2019.

Štandardné diagnostické a terapeutické postupy – od roku 2017 spolupracujeme s MZ SR na príprave jednotných štandardných postupoch, ktoré by každému pacientovi na Slovensku mali priniesť rovnako kvalitnú a bezpečnú liečbu. Od januára 2019 sú v platnosti postupy pre prvých 19 oblastí a postupne bude zavedených aj zvyšných 133 postupov.

Legislatívna komisia - ​intenzívne sa zapájame do prípravy zákonov, ktoré Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo na tento rok. ​Našim cieľom je stať sa legitímnym a stálym partnerom MZ SR a silným hlasom pacientov.​ Sme zapojení do 26 projektových úloh rezortu, ktoré sa týkajú poplatkov a definovania rozsahu zdravotnej starostlivosti​ uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia.​


Každý z nás je, alebo raz bude pacientom. Pomôžte nám vašimi 2 % zlepšiť postavenie pacienta v zdravotníctve.


Ako poukázať 2% z dane

V závislosti od toho, či poukazujete 2 % zo zaplatenej dane z príjmu ako zamestnanec, živnostník alebo firma, sa líši aj postup a vypĺňanie potrebných tlačív. Ak vám robí ročné zúčtovanie váš zamestnávateľ, bude potrebné vyplniť a doručiť príslušnému daňovému úradu vyplnené tlačivo Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby s nasledovnými údajmi:

  • Názov: Asociácia na ochranu práv pacientov, Prešovská 39, Bratislava 821 08
  • Forma: Občianske združenie
  • IČO: 307 87 238

Podrobnejšie informácie o poukazovaní 2 % zo zaplatenej dane z príjmov nájdete v nasledujúcich dokumentoch:

Ako poukázať 2% z dane - Ako-poukazat-2-z-dane-2018.docx

Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO - Vyhlasenie_FO_2018.pdf

Aký je váš názor na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou?

13%
51%
36%