V úvode konferencie si účastníci vypočuli rozhovor s novým ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky, Kamilom Šaškom, ktorý bol zameraný na najnovšie priority a smerovanie Ministerstva zdravotníctva SR v období pred schvaľovaním rozpočtu na r. 2025 a počas výpovedí lekárov v nemocniciach, pričom uznal personálny deficit zdravotníkov, potrebu ich motivácie a stabilizácie.
Minister hovoril o plánovaných cieľoch ministerstva na zlepšenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov, aj o potrebe posilnenia prevencie tak, aby sa ľudia „pacientmi ani nestali.“ Mnohé ďalšie vízie a ciele zdravotníctva chce minister prediskutovať a realizovať v spolupráci s odborníkmi a organizáciami v zdravotníctve.
Ďalšie diskusné panely boli zamerané napr. na digitalizáciu v Nórsku, ktoré je aktívne v rámci prevencie, skríningu, medicínskych technológiách a predstavuje krajinu otvorenú pre nové inovácie a výzvy za účelom dosahovať dobre výsledky zdravia.
V oblasti zdravotnej starostlivosti farmaceuti zohrávajú kľúčovú úlohu v poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti a prístupu k liekom. Sú to najdostupnejší zdravotnícki pracovníci, na ktorých sa mnohokrát obracia verejnosť ako na prvých pri riešení zdravotných problémov.
Starostlivosť o seniorov je dlhodobou a aktuálnou témou, ktorú môžu výrazne zlepšiť moderné technológie. Diskusie sa zúčastnili popredný odborníci s odboru neurológie a porovnávali dostupnosť liečby na Slovensku a v zahraničí. Problém videli v následnej a dlhodobej starostlivosti po zvládnutí akútnej liečby.
V rámci konferencie sa venovali odborníci v oblasti poisťovníctva aj otázkam stabilizácie a zlepšenia finančného hospodárenia zdravotných poisťovní, udržateľnému financovaniu, legislatíve, programovému rozpočtovaniu a hospodáreniu zdravotných poisťovní.
Je potrebné si priznať, že aj posudkové lekárstvo plní kľúčovú funkciu pri hodnotení zdravotného stavu osôb pre účely sociálnych dávok, poistenia a hodnotenia pracovnej spôsobilosti. V budúcnosti by zavedenie digitálnych technológií, ako sú elektronické zdravotné záznamy, telemedicínske konzultácie a umelá inteligencia, mohlo výrazne zefektívniť proces hodnotenia, znížiť administratívne zaťaženie lekárov a zvýšiť presnosť posudkov.
Panel celogenómového sekvenovania sa venoval konkrétnym prípadovým štúdiám, ekonomickým aspektom a finančným benefitom a pridanej hodnote celegenómového sekvenovania u zriedkavých ochorení.
Veľkým prínosom a výzvou pre zdravotníctvo je aj digitalizácia zdravotníctva, ktoré potrebujú politickú a finančnú podporu v rámci napredovania a zavádzania do praxe.
Financovaniu, politickým rozhodnutiam alebo organizačným problémom sa, v rámci analýzy kľúčových tém vo formovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku, venovali v závere prvého dňa konferencie politici.