Zavedenie maximálnych čakacích lehôt je súčasťou reformy nemocníc, naviazaný na Plán obnovy. Pôvodne mali platiť pri konkrétnych operačných výkonoch už tento rok, ale chýbali k ním dáta, ktoré sa zbierali a porovnávali v akej časovej lehote dokážu nemocnice urobiť príslušný výkon.
Časové lehoty musia byť reálne, nemocnice musia mať potrebné personálne a materiálne vybavenie. Bez toho nie je možné operačný výkon zrealizovať. K časovým lehotám sa vyjadrovali odborné pracovné skupiny za jednotlivé medicínske odbory, takže nie sú pripravované od zeleného stola. Rozhodovala o nich aj Kategorizačná komisia pre ústavnú zdravotnú starostlivosť v ktorej má zastúpenie aj AOPP, zdravotné poisťovne, štátne a neštátne nemocnice, úrad pre dohľad, ministerstvo zdravotníctva.
Ak by poisťovňa nezabezpečila termín operácie do tejto lehoty, na základe tohto zákona sa pacient môže na náklady svojej poisťovne nechať zoperovať u nezmluvného poskytovateľa alebo v ktorejkoľvek krajine EÚ. Je to tlak aj na zdravotné poisťovne, aby pristupili k manažmentu svojich poistencov, pacientov a zabezpečili im včas operačné výkony. Určite nebudú čakať do uplynutia maximálnej čakacej lehoty, pretože v ich záujme bude to, aby predišli úhradam drahších operačných výkonov v zahraničí.
Je potrebné zdôrazniť, že vyhláška sa bude prehodnocovať každý rok, takže tie termíny sa môžu skracovať. Odborníci, poskytovatelia, poisťovne môžu požiadať o stanovenie časových lehôt aj pri výkonoch, pri ktorých zatiaľ nie sú nastavené. Vyhláška je v pripomienkovom konaní a po jeho ukončení sa budú pripomienkami zaoberať odborné pracovné skupiny aj kategorizačná komisia. Platnosť by mala nadobudnúť od 1.1.2025.