Asociácia na ochranu práv pacientov podporovala a aktívne sa zasadzovala, aby sa viacerí naši členovia zúčastňovali stretnutí s pracovníkmi a odborníkmi programu Misia zdravie v rámci rokovaní o príprave projektov.
Zaujímavá diskusia prebehla nedávno na konferencii Vizionári v inováciách – Misia zdravie, ktorá sa konala v Bratislave 30. januára 2025. Misia zdravie je program, ktorý má ambíciu prepojiť výsledky výskumu a inovačných riešení so zdravotným systémom tak, aby zvýšil kvalitu života a zdravotnej starostlivosti pre občanov Slovenska. Pre realizáciu projektov v jej prvej fáze je k dispozícii 52 miliónov eur. Mali by smerovať do pilotných projektov v oblasti vývoja a výskumu (RIS3), ktoré môžu priniesť nové riešenia a technológie. Tým sa môže posunúť úroveň zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Hlavným cieľom Misie zdravie je implementovať konkrétne inovatívne riešenia na riešenie najväčších výziev v vybraných medicínskych oblastiach: onkológia, neurológia, kardiológia a pediatria. Tieto oblasti zodpovedajú za viac ako 80% všetkých odvrátiteľných úmrtí na Slovensku.
Konferencia poukázala na to, že na Slovensku je stredná dĺžka života 3,5 roka za priemerom EÚ. Zlepšenie kvality života pacientov v oblasti nádorových ochorení, ochorení mozgu a kardiovaskulárneho systému je možné dosiahnuť práve vďaka prevencii, skríningu, včasnému záchytu, správnej diagnostike, liečbe a funkčnému modelu manažmentu pacienta. Do roku 2030 má Misia zdravie ambíciu nastaviť cestu pacienta v kardiológii, onkológii, neurológii a pediatrii. Dôležité je podľa Misie zdravia nastaviť pravidlá a proces financovania.
Podporu programu vyjadril aj minister zdravotníctva Kamil Šaško. Vníma ho ako víziu, ktorá ma potenciál podporiť transformáciu slovenského zdravotníctva a pomôcť v riešení najväčších výziev od prevencie, diagnostiky a liečby až po následnú a paliatívnu starostlivosť v oblasti nádorových ochorení, ochorení mozgu a kardiovaskulárneho systému. Štátny tajomník MZ SR Michal Štofko na konferencii povedal, že „Konečne môžeme hovoriť, že máme nástroj a pýtať sa akademickej obce a odbornej verejnosti, kde vidia priestor na zlepšenie systému tak, aby sme pomohli pacientom. Dôležité je, že Misia zdravie má finančné krytie“.
Poprední slovenskí odborníci v oblasti onkológie, neurológie, kardiológie a pediatrie sa zhodli, že nemocničná starostlivosť o pacienta v akútnej fáze je na Slovensku na vysokej úrovni. Ako problematickú vnímajú prednemocničnú a následnú starostlivosť o pacientov. Potrebovali by sme zlepšiť dostupnosť komplexných diagnostických metód. Problematická je takisto dostupnosť inovatívnej liečby ako aj klinického výskumu v niektorých oblastiach. V rámci inovácií je podľa odborníkov potrebné priniesť pokročilejšie centrá diagnostiky, využívať telemedicínu a nové technológie na zvýšenie kvality diagnostiky. Dôležitá je spolupráca vzdelávacích inštitúcií a najvyšších onkologických či kardiologických ústavov, dostupnosť špecialistov, inovatívnych liekov či postupné nasadzovanie umelej inteligencie v zobrazovacích technológiách. Významným prínosom by mohlo byť zavádzanie inovácií do procesov, postupov, manažmentu pacienta či multidisciplinárnej spolupráce pri diagnostike, liečbe a následnej starostlivosti o pacienta. Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Tariška dodal, že v rámci inovácií pripravujú projekty týkajúce sa umelej inteligencie s cieľom zefektívnenia procesov na úrovni Sociálnej poisťovne. Zároveň zdôraznil potrebu prepojenia zdravotníckych a sociálnych dát pre lepšie nastavenie politík a investícií v budúcnosti.
„Úplne najdôležitejšie je nastaviť absolútne transparentnú cestu pacienta. Samotný pacient je v systéme stratený. Preto sa spoliehame na program Misie zdravia. Veríme, že vďaka prepojeniu odbornej verejnosti so štátnymi inštitúciami a súkromným sektorom, vďaka inováciám a zdrojom v Programe Slovensko sa podarí z doteraz krivej cesty pacienta urobiť cestu rovnú. Cestu, ktorá bude pre pacienta zrozumiteľná. Pacient bude vedieť, kde jeho cesta začína a kde končí. Od diagnostiky po liečbu a následnú zdravotnú starostlivosť,“ doplnil štatutárny zástupca neziskovej organizácie Sekunda pre život Richard Fides, ktorá je členom AOPP.
Video záznam z konferencie si môžete pozrieť tu.