ZdravotnickyDennik.sk: Pozor na falošné videá a propagácie liekov.

13.01.2025
article_956

Na sociálnych sieťach sa nedávno objavilo video propagujúce liek, ktorý má za tri dni vyliečiť vysoký krvný tlak, angínu pectoris či arytmiu. Vymyslel ho vraj známy lekár záchrannej služby docent Viliam Dobiáš. Zdravotná poisťovňa Union však upozorňuje, že video je falošné. Podobné prípady zneužitia známych mien na propagáciu rôznych „zázračných“ produktov nie sú ojedinelé.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová pre Zdravotnícky denník povedala, že pred niekoľkými rokmi bol uverejnený reklamný článok na zázračnú masť na liečbu reumatoidnej artritídy, ktorú mal pacientom odporúčať bývalý riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb doktor Richard Imrich a rovnako aj Lévyová ako pacientka s artritídou. Článok používal klasický naratív, že „produkt má množstvo spokojných zákazníkov z okolitých krajín a lekári, ktorí ho nepoužívajú, klamú svojich pacientov.“ 

Prezidentka AOPP Lévyová doplnila, že dezinformácie o liekoch a liečebných postupoch sú nebezpečné najmä preto, že mnohí pacienti môžu prerušiť nastavenú liečbu a objednať si produkty na základe zavádzajúcich reklám. Užívanie rôznych prípravkov bez odporúčania lekárom alebo lekárnikom však môže mať za následok zhoršenie ochorenia, zdravotného stavu alebo môže dôjsť ku kontraindikáciám s liekmi predpísanými v rámci liečby. Popri zdravotných rizikách môžu prísť ľudia aj o svoje peniaze, pretože mnoho reklám je zavádzajúcich a pri objednaní žiadny produkt ani nemusí byť doručený. 

Mnohí ľudia si podľa Lévyovej vyhľadávajú informácie o zdraví a chorobách na internete preto, lebo dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa nezlepšuje alebo zdravotnícki pracovníci nemajú  čas na komunikáciu s pacientmi a informovaný súhlas je stále považovaný za formalitu. Najväčší internetový vyhľadávač Google uvádza, že každý dvadsiaty hľadaný pojem sa týka zdravia a jedno percento vyhľadávaní súvisí priamo so symptómami ochorení. 

Lieky treba užívať rozumne

AOPP v minulosti realizovala projekt Lieky s rozumom, ktorý sa inšpiroval kanadským projektom na zvyšovanie liekovej gramotnosti v rámci laickej verejnosti a pacientov s rôznymi typmi diagnóz. V Kanade bol pacientsky projekt podporovaný z verejných zdrojov aj výrobcami liekov a zdravotníckych pomôcok. „Očakávali sme obdobnú podporu aj na Slovensku. V úvode projekt partnersky a finančne podporilo ministerstvo zdravotníctva a všetky tri zdravotné poisťovne. Počas štyroch rokov realizácie projektu výrobcovia liekov a zdravotníckych pomôcok, napriek opakovanému prezentovaniu projektu, neprejavili záujem o účasť a podporu projektu,“ povedala Lévyová. Projekt Lieky s rozumom tak v roku 2021 skončil. Jeho odbornými partnermi boli Slovenská lekárska spoločnosť, Asociácia súkromných lekárov, Slovenská lekárnická spoločnosť a Štátny ústav pre kontrolu liečiv, čo garantovalo relevantné informácie pre verejnosť.

Prezidentka AOPP priblížila, že posledné dva roky bol projekt podporovaný už iba ministerstvom zdravotníctva, ktoré počas pandémie covid-19 kvôli nedostatku finančných zdrojov podporu projektu zrušilo. AOPP ako občianska platforma, ktorá zabezpečuje rôzne vzdelávacie aktivity, poradenstvo, podporu členských pacientskych organizácií a ďalšie, no nemá iné príjmy ako z projektov, dvoch percent z daní a darov, bola nútená projekt Lieky s rozumom ukončiť.


Viac na: https://zdravotnickydennik.sk/2025/01/pozor-na-falosne-videa-a-propagacie-liekov-na-internete/


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%