Zastavenie vstupu inovatívnych liekov do úhrad z VZP je pre pacientov zlá správa

06.05.2025
article_1005

Správa Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP), ktorá upozorňuje na praktické zastavenie vstupu inovácií do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia od októbra 2024, je pre pacientov, zdravotníckych profesionálov aj pre budúcnosť slovenského zdravotníctva vážnym varovaním.

Dopady na pacientov: Nie negatívnej ale aj pozitívnej diskriminácii

Závažne chorí pacienti – vrátane tých onkologických, neurologických či trpiacich zriedkavými ochoreniami – sú odkázaní na rýchly prístup k moderným liečebným možnostiam. Na Slovensku dlhodobo čelíme v niektorých oblastiach problémom s transparentnou dostupnosťou modernej liečby v porovnaní s priemerom krajín EÚ.

Žiadame vysvetliť rozhodnutie nového vedenia ministerstva zdravotníctva nepodpisovať nové zmluvy a nepripravovať k tomu vykonávací predpis - vyhlášku. Vnímame, že časť pacientov má dostupnú najmodernejšiu liečbu, častokrát aj takú, akú v okolitých štátoch nemajú, a časť pacientov je stále odsúvaná v poradovníku posudzovania ich prístupu k liečbe.

Neskorá a nesprávna diagnostika vytvára tlak aj na liekovú politiku

A tu poukazujeme na závažnejší problém a tým je zdĺhavý proces diagnostiky. Pri onkologických pacientoch sa nezriedka stretávame so situáciami, že od prvého príznaku, s ktorým pacient prichádza k lekárovi až po deň stanovenia diagnózy, ktorá je základom pre liečbu, ubehne často viac ako 6 mesiacov. Rovnako zdĺhavý je aj proces diagnostiky u pacientov s ojedinelými ochoreniami. Aj teraz sme riešili prípad, kedy je čakanie na genetické vyšetrenie vzorky 4- 6 mesiacov.

V oboch prípadoch má teda pacient „stanovenú“ diagnózu v čase, kedy je jeho ochorenie pokročilejšie a potrebuje náročnejšiu a výrazne drahšiu liečbu. Ak by pri včasnej diagnostike tak, ako to sledujeme v okolitých krajinách, onkologický pacient mal stanovenú diagnózu včas, výrazne menej pacientov by bolo finálne diagnostikovaných už s pokročilejšími metastázami. Takto sa pre mnohých onkologických pacientov znižujú šance na prežitie, remisiu. Možno aj preto máme v niektorých skupinách liekov v porovnaní s okolitými štátmi vyššiu spotrebu.

Výzva k systémovej diskusii a obnove dôvery

Rozumieme potrebe efektívneho využívania verejných financií a snahám o konsolidáciu. No šetrenie na zdraví, osobitne na tých najzraniteľnejších pacientoch, je najdrahšou cestou. Z dlhodobého hľadiska to spôsobuje vyššie náklady na liečbu komplikácií, predčasné úmrtia, straty na pracovnej produktivite a ďalšie spoločenské dopady.

Aj preto považujeme za potrebný otvorený dialóg medzi ministerstvom zdravotníctva, odbornou verejnosťou, pacientskymi organizáciami a farmaceutickými firmami. Slovensko si zaslúži zdravotný systém, ktorý bude nielen udržateľný, ale aj spravodlivý a inovatívny. Pretože zdravý človek, či pacient so stabilizovaným ochorením je pre štát prínosom, a nie záťažou.

 


Ako vnímate benefity poskytované zdravotnými poisťovňami a ich vplyv na účasť na preventívnych prehliadkach? (Napríklad preplatenie dentálnej hygieny a ošetrenie u zubára, preplatenie časti nákladov na rám okuliarov a podobne.)

23%
26%
32%
3%
16%