V Michalovciach otvorili nemocnicu novej generácie

22.11.2017
article_279

Celkové náklady na výstavbu michalovskej nemocnice novej generácie sa vyšplhali na 34 miliónov eur. 

Centrálna prípravovňa liekov, organizačná štruktúra zložená z klastrov, moderná tzv. triáž na urgentnom príjme, čiarové kódy pre bezpečnosť pacienta, či pôrodné izby. Aj to je súčasťou nemocnice novej generácie, ktorá za ostatného viac ako dva a pol roka vyrástla v Michalovciach. V utorok ju slávnostne otvorili.

Prvá všeobecná nemocnica, ktorú postavili na Slovensku po takmer 30 rokoch, je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia. Podľa tvorcov bude fungovať na základe najmodernejších zahraničných štandardov a pre celé východné Slovensko sa stane nadregionálnym centrom pre akútnu medicínu. Zdravotnú starostlivosť bude poskytovať v rámci verejného zdravotného poistenia.

„Pre nás nová nemocnica neznamená len novú vlajkovú loď. Stavali sme to s tým cieľom, aby sme vytvorili regionálne, ale zároveň aj nadregionálne centrum pre poskytovanie najvyššej možnej kvality v oblasti medicíny. Našou ambíciou bolo postaviť v prvom rade centrum pre celé východné Slovensko v oblasti chirurgie a onkológie, na to sa v prvom rade bude táto nemocnica špecializovať. Otvorením tejto nemocnice zároveň začíname novú etapu, a tou etapou je reprofilácia našich nemocníc,“ povedal generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Marek Duban.

Dva roky príprav, 32 mesiacov stavby

Celkové náklady na výstavbu michalovskej nemocnice novej generácie sa vyšplhali na 34 miliónov eur. Pôvodný architektonický návrh vzišiel z dielne holandského štúdia Dutch Health Architects a výstavbe, ktorá trvala 32 mesiacov, predchádzali ďalšie dva roky príprav.

„Nemocnica novej generácie v Michalovciach je najlepšou ukážkou toho, ako Penta mení zdravotníctvo. Jej fungovanie bude totiž nielen efektívne z pohľadu nastavených procesov, ale prinesie pacientom aj moderné vybavenie a najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Eduard Maták, partner v Penta Investments, ktorej súčasťou je sieť nemocníc Svet zdravia.

„Otvorenie novej nemocnice je zároveň dôkazom, že súkromné investície sú pre zlepšenie slovenského zdravotníctva nevyhnutné,“ dodáva.

Ako priblížil riaditeľ michalovskej nemocnice Vladimír Dvorový, pomocou nových procesov a organizácie zdravotnej starostlivosti dokážu v novej nemocnici výrazne zvýšiť bezpečnosť pacientov, kvalitu ich ošetrenia aj ich komfort. „Sme schopní sa tiež koncentrovať na náročnejšiu zdravotnú starostlivosť, ktorá si vyžaduje multiodborovú spoluprácu a sofistikované liečebné metódy,“ doplnil.

Členenie na klastre

Dvorový tiež informoval, že organizačná štruktúra novej michalovskej nemocnice bude zložená z klastrov, čiže zoskupení príbuzných medicínskych odborov. Napríklad klaster Žena a dieťa bude združovať pôrodnicu, gynekológiu, šestonedelie, neonatológiu a pediatriu do jednej ošetrovacej jednotky.

Každý z pacientov bude môcť ležať na hociktorej izbe, kde preň bude voľné vhodné lôžko. Zatiaľ čo sestry sa budú starať o všetkých pacientov na zverenom úseku, lekári za nimi budú chodiť podľa svojej špecializácie, napríklad internisti za internistickými pacientmi. Za plynulý chod nových organizačných jednotiek budú zodpovedať manažéri klastrov.

Zmyslom klastrového členenia je podľa siete nemocníc efektívnejšie využívanie lôžok. Pri tradičnej organizačnej štruktúre má každé oddelenie k dispozícii vymedzený počet lôžok, čo však spôsobuje problémy, keď treba hospitalizovať viac pacientov, ako sú jeho kapacitné možnosti. Lôžka na iných oddeleniach pritom môžu byť voľné.

Súčasťou bude aj náročnejšia zdravotná starostlivosť

Napriek tomu, že ide o všeobecnú nemocnicu, bude poskytovať aj náročnejšiu zdravotnú starostlivosť, než akú ponúkajú regionálne zdravotnícke zariadenia. Prioritne sa bude zameriavať na akútne prípady v odboroch, ako je chirurgia, onkologická chirurgia, urológia, onkologická urológia, gynekológia, onkologická gynekológia, traumatológia a ortopédia.

Veľký priestor bude nemocnica venovať aj pediatrii a internistickým disciplínam s dôrazom na neurológiu vrátane liečby cievnych mozgových príhod, pneumológii a urgentnej medicíne.

Bude pôsobiť taktiež ako onkologické centrum pre východné Slovensko a rozsahom poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa bude približovať ku koncovým nemocniciam.

Urgentný príjem a OAMIS

Nemocnica bude mať moderný urgentný príjem s oddelenými vstupmi pre pacientov dovezených rýchlou záchrannou službou a peších. Ich ošetrenie bude založené na modernom triediacom systéme pacientov (tzv. triáž), čo znamená, že pacienti budú po zaregistrovaní rozdelení do piatich skupín podľa závažnosti ich zdravotného stavu a to bude určovať poradie ich ošetrenia.

Osoby s potrebou resuscitácie a bezodkladnej podpory životných funkcií budú mať najvyššiu prioritu a budú sa riešiť bezodkladne.

Urgentný príjem bude mať štyri ambulancie – pre internistických, traumatologických, neurologických a chirurgických pacientov. Jeho súčasťou bude aj jednotka úrazovej starostlivosti (crash room), čo je malá operačná sála s röntgenom a resuscitačnou technikou, ktorá bude slúžiť na rýchlu stabilizáciu stavu pacientov po ťažkom, životaohrozujúcom úraze.

Pri nejasnej diagnóze sa pacienti budú dočasne umiestňovať na expektačné pracovisko so šiestimi lôžkami, kde absolvujú ďalšie diferenciálno-diagnostické úkony.

Urgentný príjem bude organizačne, priestorovo i personálne prepojený s oddelením anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS). Budú na ňom umiestňovaní pacienti, ktorí si budú vyžadovať neodkladnú podporu životných funkcií a zvýšenú opateru. Pracovisko bude mať k dispozícii 20 špeciálnych lôžok pre dospelých a tri pre detských pacientov.

Na OAMIS budú sústredené pôvodné anestéziologicko-resuscitačné oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti interného oddelenia, chirurgie, neurológie, traumatológie a pediatrie.

Lieky pripraví robotický automat

V Michalovciach ako v prvej a zatiaľ jedinej nemocnici v stredoeurópskom regióne budú využívať tzv. centrálnu prípravovňu liekov (CPL). Lekári budú predpisovať medikácie elektronicky cez nemocničný informačný systém. Na základe toho robotický automat v CPL pripraví pre každého pacienta na určený čas balíček s predpísanými dávkami liekov a označí ho jedinečným čiarovým kódom.

Sestra na oddelení zodpovedná za podávanie liekov sa po obdržaní balíčka bude musieť najprv sama identifikovať prostredníctvom ID karty a následne čítačkou čiarového kódu overí totožnosť pacienta i to, či je balíček s liekmi určený naozaj jemu.

Lieky bude môcť podať jedine vtedy, ak budú sedieť údaje na balíčku aj náramku pacienta. Nemocničný informačný systém bude zároveň zaznamenávať, či boli lieky podané pacientovi v predpísanom čase.

Dvorový poznamenal, že chybovosť robota oproti človeku je veľmi malá. Prípadné nedostatky vedia odhaliť ďalším kontrolným mechanizmom. „Bežný človek má chybovosť v rádoch desiatkach percent. Toto je taká najkľúčovejšia inovácia, ktorú chceme priniesť,“ povedal.

Pribúdajú lekári

Podľa zverejnených informácií do michalovskej nemocnice v ostatnom období nastúpilo takmer 20 nových lekárov. Sú medzi nimi absolventi medicíny, ale aj skúsení odborníci.

V prvých mesiacoch budúceho roka pribudnú ďalší, takže v Michalovciach bude pôsobiť celkovo 139 lekárov, čo predstavuje asi 10-percentný nárast.

Nemocnica má vypracovaný plán workshopov, ktorých cieľom je pripraviť zamestnancov na prácu v nových podmienkach. Už od začiatku októbra prebiehajú v nemocnici tréningy zamestnancov, ktoré sú zamerané napríklad na orientáciu v novej budove, ovládanie výťahov, riadenie evakuácie, vykonávanie resuscitácie, príjem a prepúšťanie pacientov alebo na prácu v novom informačnom systéme.

Plnohodnotný režim od polovice januára

Do novej nemocnice by sa pacienti mali začať sťahovať 5. decembra a presuny by mali byť ukončené do Vianoc. Následne sa začnú zavádzať nové medicínske procesy, ako je centrálna prípravovňa liekov, systém včasného varovania či monitoring vitálnych znakov pacientov. Inovácie sa budú spúšťať tak, aby na seba logisticky, organizačne a personálne nadväzovali až nakoniec vytvoria jeden funkčný celok.

Viaceré inovácie v michalovskej nemocnici sa už predtým zaviedli a odskúšali v ostatných nemocniciach Svet zdravia (OAMIS, Urgentný prijem novej generácie, Chirurgický klaster, Pôrodnica novej generácie). Podľa zástupcov Sveta zdravia skúsenosti z Michaloviec zase určite pomôžu pri príprave nemocnice novej generácie v bratislavských Boroch.

V druhej polovici januára budúceho roka by už michalovská nemocnica mala fungovať v plnohodnotnom prevádzkovom režime. Na budúci rok sa následne plánuje spustenie procesu výstavby nového pavilónu polikliniky. Táto časť má vzniknúť na pôde súčasného chirurgického pavilónu.

Nemocnica novej generácie Michalovce v číslach:

  • prízemie a tri nadzemné poschodia s vnútornými átriami
  • 339 plávajúcich lôžok v novej budove (75 jednolôžkových izieb),
  • vysoký podiel jednolôžkových izieb,
  • 8 moderných operačných sál,
  • nové oddelenie jednodňovej chirurgie,
  • 4 pôrodné izby a moderná pôrodná zákroková sála,
  • moderný parkovací systém, 170 parkovacích stojísk pre pacientov, návštevníkov a zamestnancov,
  • pripravenosť na nemocnicu bez papierov,
  • celková investícia v objeme 34 miliónov eur,
  • spoločný projekt Sveta zdravia, Košického samosprávneho kraja a Michaloviec,
  • začiatok prevádzky: druhá polovica decembra 2017.

Článok prevzatý z: https://vzdravotnictve.sk/v-michalovciach-otvorili...


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%