Asociácia na ochranu práv pacientov už ôsmykrát udelila ocenenia „Môj lekár“ a „Moja sestra“. Spolu dvadsať zdravotníkom bolo ocenenie udelené v rámci najväčšej pacientskej konferencie na Slovensku, na slávnostnom galavečere vo štvrtok 14. novembra.
Na ocenenie „Môj lekár“ a „Moja sestra“ nominovali svojich favoritov pacienti a široká verejnosť. Porota menovaná predsedníctvom AOPP vybrala spomedzi všetkých nominácií 10 lekárov a 10 sestier, ktorým bolo udelené pacientske ocenenie. O svojom víťazovi mohla rozhodnúť aj široká verejnosť, a to hlasovaním v ankete na stránke asociácie. Najvyšší počet hlasov získali MUDr. Eva Hanáčková a Mária Ďurdinová. Asociácia na ochranu práv pacientov udelila v tomto roku aj ocenenie im memoriam za celoživotnú prácu v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti Mgr. Marcely Vidovej.
- na ocenenie navrhla Šanca pre pečeň
Pani docentka pôsobila 9 rokov na pozícii zástupkyne prednostu a v súčasnosti je sama prednostkou III. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Na tomto pracovisku pracuje úctyhodných 33 rokov. Svoje odborné skúsenosti zdieľa nielen s odborníkmi z oblasti hepatológie na národnej a medzinárodnej úrovni, ale aj s pacientmi. O jej vysokom odbornom kredite svedčí viac ako 540 vydaných publikácií, 285 citácií a ohlasov a viac ako 350 prednášok a posterov. Iniciovala pre pacientov vytvorenie HEPKALKULAČKY ako nástroja pre skríning fibrózy pečene, aj vytvorenie dotazníka „Skríning rizikových faktorov životného štýlu“ v kontexte ochorení pečene v rámci pracovných skupín. Vďaka pani docentke sa množstvo pacientov s ochoreniami pečene podarilo včas diagnostikovať a liečiť. Aktívne ich totiž vyhľadáva v rámci projektu SIRIUS a promptne odosiela rizikových pacientov s fibrózou na špecializované hepatologické pracovisko. Jej skutočné zanietenie pre prácu s pacientmi s ochoreniami pečene možno vidieť aj v rámci empatie a pomoci tým, ktorí sa ocitli v zlej sociálnej situácii, bez domova či sociálnej podpory. Za svoju prácu získala už mnoho ocenení. Medzi nimi aj Guothovu cenu, ďakovný list Slovenskej hepatologickej spoločnosti, striebornú a bronzovú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti.
- na ocenenie navrhla Diatyrnavia
Práci lekárky zasvätila 30 rokov, z toho 20 rokov diabetickej ambulancii a starostlivosti o takmer 10 000 pacientov nielen v ambulancii, ale aj v nemocnici. Dnes sa s pani doktorkou môžete stretnúť v diabetologickej a metabolickej ambulancii Medispektrum s.r.o. v Bratislave, v rámci ktorej sa stará o 3 000 diabetikov a ľudí s metabolickými ochoreniami. Práca pani doktorky však rozhodne nekončí len pri štandardnej diagnostike a liečbe konkrétneho pacienta. Aktívne zavádza nové vyšetrovacie metodiky v oblasti diabetológie, iniciuje skríningové programy na diabetologických ambulanciách s využitím moderných technológií a zavádzaním umelej inteligencie pri vyšetreniach. Ako mnohoročná členka Kategorizačnej komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre zdravotnícke pomôcky pomohla pri kategorizácii nových pomôcok, a to nielen v diabetológii. V minulosti tiež bola mnohoročnou členkou Kategorizačnej komisie MZ SR pre lieky. Pre pani doktorku Ilavskú nie je jej práca len povolaním, ale aj vášňou a poslaním. Svedčí o tom množstvo publikácií, vedeckých prác, zavádzanie inovácií do praxe a vzdelávanie sa, ako aj zdieľanie vlastných skúseností medzi kolegami doma aj v zahraničí.
- na ocenenie navrhla Lymfoma a Leukémia Slovensko
Je primárom na Klinike onkohematológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu. Patrí medzi špičkových odborníkov v oblasti onkohematológie na Slovensku a má vysoko profesionálny a ľudský prístup ku každému pacientovi. Pomohol tisíckam hematoonkologických pacientov vrátiť sa späť do života vďaka účinnej liečbe a transplantácii krvotvorných buniek. Je mimoriadne etický a empatický ku každému chorému s onkohematologickým ochorením a k jeho príbuzným. Pacientom dáva veľkú nádej a najmä chuť zdolávať prekážky a zapojiť sa do bežného života. Každý pacient dostáva od neho absolútne precíznu, kompletnú a personalizovanú zdravotnú aj ľudskú starostlivosť. Dbá o to, aby sa všetkým pacientom na klinike dostalo špičkovej starostlivosti, k čomu motivuje aj lekársky a ošetrovateľský tím, pre ktorý je vzorom.
- na ocenenie navrhla Liga zdravia Slovensko
Pracuje ako gastroenterológ v Gastroenterologickej ambulancii EndoCorp s.r.o. v Trnave. V minulosti spolupracoval aj so Slovenskou akadémiou vied, v rámci ktorej sa podarilo po prvýkrát diagnostikovať na Slovensku genetické ochorenie Peutz Jeghersov syndróm. Bol pri zavedení aplikácie biologickej liečby v Trnavskom kraji, ERCP vyšetrenia a kardiostimulátorov v Trnavskej nemocnici. Práve v Trnavskej nemocnici zaviedli ako jedny z prvých na Slovensku nutričnú podporu v rámci podávania výživy sondou. V spolupráci s IKEM vykonal jeho tím prvú cholangioskopiu a POEM na Slovensku. Od roku 2002 vykonáva skríning kolorektálneho karcinómu. Doktor Ušák je odborníkom, ktorý stavia na ľudskom prístupe k svojim pacientom a usiluje sa o zvýšenie povedomia o gastroenterologických komplikáciách, diagnostike a liečbe. Aj preto je autorom edukačných materiálov k príprave na kolonoskopické, gastroskopické a ERCP vyšetrenie.
- na ocenenie navrhla Asociácia na ochranu práv pacientov SR
Pani doktorka Holíková sa rozhodla po vykonávaní praxe v zahraničí vrátiť na Slovensko a zúročiť svoje odborné vedomosti a skúsenosti, ktoré získala v Prahe v rámci špecializačnej a certifikačnej prípravy, v ambulancii všeobecného lekára v Šamoríne. Nielen pre navrhovateľku na ocenenie, ale pre mnohých svojich pacientov je skvelou lekárkou, odborníčkou, ktorá sa vie o pacienta postarať v rámci komplexnej diagnostiky, liečby, manažmentu v oblasti internej medicíny bez toho, aby musel cestovať desiatky kilometrov na vyšetrenia k špecialistom. V rámci prevencie vie pani doktorka diagnostikovať či už vysoký krvný tlak, diabetes 2. stupňa a liečiť ich, alebo v rámci sonografických vyšetrení diagnostikovať žlčníkové kamene a odoslať pacientov priamo na operačný zákrok. Ľudskosť, trpezlivosť a empatia sú rovnako súčasťou každodennej práce pani doktorky.
- na ocenenie navrhla Liga proti reumatizmu na Slovensku
Je primárkou Reumatologicko-rehabilitačného centra, s.r.o. v Hlohovci, ktoré bolo vybudované práve pod jej vedením. Pretavila tak do reality svoj sen, aby pacient pri návšteve pracoviska mohol absolvovať viacero vyšetrení, prípadne nutných terapeutických procedúr a konzultácií s inými špecialistami v čo najkratšom čase. Má za sebou bohatú publikačnú činnosť. Okrem iného je autorkou viacerých štúdií, hlavne v problematike osteoporózy a panvového dna, aj špeciálnej cvičebnej zostavy pre pacientov s osteoporózou a bolesťami chrbtice rôzneho druhu. Práve tá sa stala významnou súčasťou liečebnej telesnej výchovy pacientov s reumatologickými ochoreniami. Po predchádzajúcej inštruktáži dokážu podľa nej pacienti vykonávať cviky odborne správne, v správnom tempe a pokračovať v pravidelnej pohybovej aktivite v domácom prostredí. Získala niekoľko ocenení od odborných spoločností a opakovane aj ocenenie v súťaži KROK, ktorú organizuje Liga proti reumatizmu na Slovensku. Pani primárka sa vie vcítiť do pocitov a prežívania pacienta s bolesťami, keďže sama absolvovala opakované operácie chrbtice. Vysoký odborný kredit a osobná skúsenosť urobili z pani primárky erudovanú, ľudskú a empatickú lekárku, ktorá si zaslúži pacientske ocenenie.
- na ocenenie navrhol Slovenský zväz sklerózy multiplex
Pracuje ako neurologička v Centre pre liečbu sclerosis multiplex Univerzitnej nemocnice Bratislava Ružinov, ktoré je kapacitne najväčšou špecializovanou ambulanciou na Slovensku. Vypočuť si diagnózu skleróza multiplex býva pre pacientov veľkou ranou, traumou. Pani doktorka dobre vie, že pracuje s ľuďmi, ktorých nedokáže ani pri tej najväčšej snahe úplne vyliečiť, no dokáže im pomôcť k čo možno najvyššej kvalite ich života s týmto ochorením. Pacienti na nej oceňujú jej milý a dobrý prístup k nim samotným, aj k ich rodinným príslušníkom. Popri svojej práci na iných pracoviskách sa vždy snaží naplno venovať svojim pacientom, komunikovať otvorene o priebehu liečby, odpovedať pravdivo na ich otázky a v prípade potreby ich neváha poslať na ďalšie vyšetrenia a predísť tým možným komplikáciám počas dlhodobej liečby. Aktívne sa zapája do aktivít Slovenského zväzu sklerózy multiplex, ochotne vystupuje na rôznych edukačných a diskusných stretnutiach pacientov s týmto ochorením, prispieva do ich časopisu Nádej. Je to skrátka odborník s veľkým srdcom, ktoré bije a slúži pacientom so sklerózou multiplex.
- na ocenenie navrhol Úsmev s čiarkou
Je zástupkyňou prednostu Kliniky plastickej chirurgie Slovenskej zdravotníckej univerzity Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Zaviedla včasnú operáciu rázštepov tváre, konkrétne pery a nosa, hneď po narodení dieťatka, operáciu podnebia v 6. až 8. mesiaci života a ďalšie inovatívne techniky v spolupráci s medziodborovými špecialistami. Spolu so svojím tímom sa usiluje o čo najvčasnejšiu operáciu hneď po narodení, a to v jednej fáze pery aj podnebia. Rekonštrukcia pery nie je len estetickou záležitosťou. Má v prvom rade za cieľ zabezpečiť adekvátny rast strednej tretiny tváre, znížiť výskyt častých infekcií horných dýchacích ciest, otitíd a viesť k nadobudnutiu správnych rečových návykov. Rovnako tak má predchádzať ochoreniam stredného ucha, ktoré môžu viesť až k poruche reči a sluchu. Pani doktorka pracuje na projektoch, ktoré majú zlepšiť starostlivosť o pacienta aj kvalitu jeho života. Vďaka takýmto úspechom dokáže ona aj jej kolegovia priniesť nielen osobné šťastie svojim pacientom a ich rodinám, ale zlepšiť ich možnosti uplatnenia v osobnom a následne v pracovnom živote.
- na ocenenie navrhol Slovak Crohn Club
Pracuje ako gastroenterologička na II. internej klinike Univerzitnej nemocnice L. Paustera a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pani doktorku majú pacienti radi pre jej vysoko odborný, no zároveň citlivý a ľudský, propacientský prístup. Do praxe zaviedla inovatívne postupy v manažmente IBD, meranie hladín protilátok pri biologickej liečbe, monitoring biologických liekov. Venuje sa aj starostlivosti o tehotné pacientky s IBD, o IBD pacientov so syndrómom krátkeho čreva, enterálnej výžive a nutričnému manažmentu pacientov s uvedenou diagnózou vrátane domácej parenterálnej výživy. Bola súčasťou výskumu v oblasti syndrómu krátkeho čreva, realizovala multicentrickú epidemiologickú štúdiu a venovala sa tiež téme nutričného manažmentu pacientov s IBD.
- na ocenenie navrhla Nemocnica AGEL Komárno, s.r.o.
Viac ako 18 rokov zasvätila vedeniu Neurologického oddelenia AGEL Komárno a viac ako 20 rokov vedeniu detskej neurologickej ambulancie, kde poskytuje výnimočnú starostlivosť deťom so záchvatovými ochoreniami a ďalšími neurologickými stavmi. Odbornosť, výnimočnosť a pracovné úspechy pani doktorky nezostali nepovšimnuté. V roku 2017 získalo neurologické oddelenie v Komárne pod jej vedením prvé diamantové ocenenie ANGEL AWARD na European Stroke Organisation Conference v Prahe. Neskôr si pripísalo aj platinové a zlaté ocenenie za kvalitu starostlivosti. Jej odborný a ľudský prístup k pacientom, aj ich príbuzným je naozaj výnimočný, rovnako aj pracovné nasadenie. Zaviedla miniinvazívnu liečbu chrbticových ochorení, pri ktorej pomocou CT simulátora dokáže lekár presne určiť miesto vpichu ihly a optimálny uhol jej zavedenia. Svoj čas venovala aj vývoju nového prístupu k multidisciplinárnej spolupráci medzi záchrannou zdravotnou službou, ústavným zariadením a neurologickým oddelením, ktorého cieľom bolo zabezpečiť efektívnejší postup pri manažmente pacientov s náhlou mozgovou cievnou príhodou. Plánuje rozvoj projektov v oblasti športovej medicíny a vyšetrení športovcov a v rámci projektu Zdravá chrbtica u detí pracuje na zlepšení postavenia detí pri dnešnom sedavom životnom štýle prostredníctvom skupinových cvičení a vzdelávania.
- na ocenenie navrhla Asociácia na ochranu práv pacientov SR
Pracuje ako sestra manažérka v Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Aj keď ide často o finančne nedocenenú a fyzicky aj psychicky náročnú prácu, vedenie dlhoročného boja o zazmluvnenie agentúry jednou zo zdravotných poisťovní, pacient je u nej vždy na prvom mieste. Nie raz ochotne a nezištne pomohla aj tým pacientom, ktorí boli poistencami nezmluvnej poisťovne. Podobne ako jej kolegyne si aj sestra Orbán veľmi dobre uvedomuje, že dostupnosť komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanej v domácom prostredí imobilným a ťažko chorým pacientom pozitívne ovplyvňuje ich psychický stav a priebeh ich ochorenia. Veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti v domácom prostredí je aj edukácia a psychosociálna podpora rodiny. Jej práca si vyžaduje okrem odbornej erudovanosti poriadnu dávku individuality, trpezlivosti, empatie a predvídavosti. Ako uviedla: „Každý pacient je iný, má iné potreby, očakávania. Sestra sa stáva jeho poslucháčom, pomocníkom, obhajcom, ale i dôverníkom.“ Sestra Orbán tieto osobnostné atribúty má. K pacientom je vždy vľúdna, nápomocná v riešení ich problému a pri svojej práci sa vždy sústredí predovšetkým na vysokú kvalitu, spokojnosť pacientov a ich rodín.
- na ocenenie navrhla Liga proti reumatizmu – Klub Kĺbik
Po štúdiu sociálnej práce a ošetrovateľstva pôsobila v sociálnej oblasti. Dnes ju môžete stretnúť ako sestru aj sociálnu pracovníčku v Nemocnici s poliklinikou Prievidza v Bojniciach. Je vždy ochotná podať pomocnú ruku, poradiť pacientom v oboch oblastiach. Je nositeľkou myšlienky, že sociálna starostlivosť a pomoc, zdravotná starostlivosť a služby s ňou spojené by mali byť viac prepojené a pôsobiť súbežne aj kvôli demografickým ukazovateľom a celospoločenskej potrebe. O takéto prepájanie a súčinnosť sa dlhodobo usiluje. Sestra Gorná je dlhoročnou členkou Ligy proti reumatizmu – Klubu Kĺbik, kde pomáha svojimi radami a prednáškami. Jej doménou je celoživotné vzdelávanie. Pacienti na nej oceňujú najmä jej citlivý prístup k pacientom, ktorým sa venuje s mimoriadnou empatiou a odbornosťou profesionála. Učí študentov a veľmi jej záleží, aby mladá generácia zdravotníkov bola odborne, ale aj ľudsky dobre pripravená na náročné povolanie. Je to sestra, akú si praje mať vedľa seba každý pacient.
- na ocenenie navrhla Nemocnica Agel Handlová, s.r.o.
Je neoddeliteľnou súčasťou tímu sestier na oddelení dlhodobo chorých v Nemocnici Agel Handlová už krásnych 43 rokov. Do Handlovskej nemocnice nastúpila hneď po skončení štúdia a okrem krátkej prestávky v Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti jej zostala verná dodnes, tak ako pomoci a službe tým najzraniteľnejším a najbezmocnejším pacientom. Práca na oddelení s ťažko chorými či nevyliečiteľnými pacientmi je namáhavá fyzicky aj psychicky a vyžaduje si veľa úcty, pokory a sebaobetovania. Sestra Ďurdinová túto neľahkú úlohu zvláda výborne. Z jej postoja, záujmu a odhodlania cítiť lásku k jej profesii. Vyznačuje sa najmä odbornosťou, komunikačnými zručnosťami, vysokou mierou empatie, entuziazmu a starostlivým prístupom ku všetkým pacientom bez rozdielu. Mária Ďurdinová je ukážkou, ako si pacienti a ich príbuzní predstavujú niekoho v role sestry. Zodpovedná odborníčka, ochotná pomáhať, vždy pozitívne naladená, ľudská voči pacientom, ich rodinám a takisto kolektívu, v ktorom pracuje.
- na ocenenie navrhlo SLOVILCO
Pracuje ako sestra na Klinike všeobecnej viscelárnej a transplantačnej chirurgie v Univerzitnej nemocnici Martin. Od roku 1994 je členkou Ilko klubu v Martine, prednáša pacientom so stómiami, povzbudzuje ich pri zavádzaní inovácií, pri ich činnosti ako napríklad tvorbe webovej stránky, píše odborné príspevky do časopisov Turčiansky stomici a Slovilko. V roku 2022 sa jej podarilo za podpory vedenia kliniky obnoviť činnosť stomickej poradne v Martine. Aj keď je poradňa oficiálne k dispozícii pacientom dva dni v týždni, sestra Simová je na telefóne nonstop. Vždy ochotne poradí a pomôže stomikom z celého Slovenska, ako správne ošetriť stómiu, s pomôckami a príslušenstvom. Vždy vraví, že je lepšie trikrát zbytočne zavolať ako raz neskoro. Nikoho nikdy neodmietla a pomoc u nej našli aj takí pacienti, ktorí ju nevedeli nájsť u nikoho iného. Takmer každý týždeň posiela a zabezpečuje pomôcky pacientom na celom Slovensku, ktorí majú problém s ich nedostatkom. Jej snahou je presadzovať nutnosť predoperačnej edukácie pacienta, ktorého čaká stómia, aby čo možno najlepšie prijal svoj stav a po operácii sa dokázal rýchlo znova zaradiť späť do života. Je držiteľkou ocenenia sestra roka v odbore ošetrovateľstvo a Biele srdce. Práca sestry je pre ňu poslaním, koníčkom, vykonáva ju s veľkou dávkou lásky, pedantne a hlavne s pokorou. Drží sa motta: „Pokiaľ práca nie je pretkaná láskou, je zbytočná.“
- na ocenenie navrhla Lymfoma a Leukémia Slovensko
Pracuje ako sestra na oddelení ambulantnej chemoterapie v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. V kolektíve je veľmi obľúbená, ústretová, ochotná a vždy pripravená pomôcť. Má odborné skúsenosti a hlboký cit ku všetkým chorým a tiež k ich príbuzným. V jej pohľade je pokoj a pokora a zároveň silná podpora a nádej pre všetkých, čo je na tomto oddelení priam žiaduce. Sestra Švenková bola aktívnou súčasťou odborného tímu vo výskumných projektoch klinických skúšaní inovatívnych liečiv pre liečbu pacientov s hematologickými malignitami. Ako odborníčka si veľmi dobre uvedomuje dôležitosť klinických štúdií, ktoré významne ovplyvňujú dostupnosť liečby pre pacientov. Rovnako tak vyzdvihuje dôležitosť preventívnych a skríningových vyšetrení, ktoré môžu pacientovi zachrániť život. Na oddelení dbá na efektívny manažment pacienta, aby všetky procesy vedúce k diagnostike a následnej liečbe boli zvládnuté čo možno najlepšie a nemrhalo sa časom, ktorý je pre onkologického pacienta veľmi vzácny. Na oddelení aplikuje pacientom imunoterapiu, teda modernú biologickú liečbu, ktorú pacienti vo všeobecnosti tolerujú lepšie, významne predlžuje ich život a aj zlepšuje jeho kvalitu.
- na ocenenie navrhol Slovenský zväz sklerózy multiplex
Pracuje ako sestra v Centre pre liečbu sclerosis multiplex Univerzitnej nemocnice Bratislava Kramáre. Toto ochorenie tisícich tvári postihuje najmä mladých ľudí, o to ťažšie je pre nich v období, kedy sú plní života a plánov, vypočuť si tak náročnú diagnózu s nejasnou prognózou a dlhodobou liečbou. Práve v takýchto ťažkých chvíľach chce mať človek, pacient, pri sebe skúsených a ľudských odborníkov, ktorí mu dokážu poradiť, povzbudiť ho a ukázať mu, že aj s takýmto spoločníkom sa dá žiť plnohodnotný život. A presne takým človekom je aj sestra Babičová. Je kamarátska, milá, má ľudský prístup k pacientom aj k ich príbuzným. Vždy je pripravená poradiť a pomôcť. Jej práca nekončí zatvorením dvier na ambulancii. Je aktívna aj v rámci aktivít Slovenského zväzu sklerózy multiplex, v ktorom neváha podať pomocnú ruku na konferenciách, edukačných seminároch, radí pacientom, ako postupovať pri liečbe. A to najdôležitejšie, svoje poslanie vykonáva s láskou, odhodlaním a úsmevom na perách.
- na ocenenie navrhla Šanca pre pečeň
Je zdravotnou sestrou na II. internej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Počas dlhých rokov praxe, kedy si prešla neurologickým, interným oddelením či internou JIS, nikdy neupustila zo svojich zásad. Svojich pacientov vždy ošetruje s ohľadom na ich individuálne potreby, s holistickým prístupom. Odbornosť, altruizmus a empatia sú základom jej osobnosti, ktoré denne uplatňuje vo svojej praxi. V rámci svojej špecializácie sa stará a edukuje pacientov, ktorým sa patologicky nahromaďuje tekutina v brušnej dutine. Pri hepatologických diagnózach je okrem liečby dôležité dodržiavať aj zásady zdravej životosprávy. Sestra Figová preto v rámci edukácie nezabúda ani na problematiku konzumácie alkoholu a nezdravého životného štýlu. Svoje vedomosti posúva ďalej nielen kolegom na oddelení, ale aj pacientom na všetkých oddeleniach v nemocnici so zavedeným peritoneálnym katétrom. Zapojila sa aj do výskumu „Hypertenzia u pacientov po transplantácii pečene“, monitoringu tlakovým holterom.
- na ocenenie navrhla Slovenská lekárska spoločnosť – ošetrovateľský manažment
Je vysoko erudovanou odborníčkou – sestrou, ktorá sa celoživotne vzdeláva a rada prijíma nové výzvy, zavádza do praxe inovácie v prospech pacientov. Stretnúť sa s ňou môžete v novovybudovanej Nemocnici Bory v Bratislave. Toho roku oslávila svoje pracovné jubileum – 30 rokov výkonu povolania, počas ktorých sa snaží obetavo a s láskou slúžiť a pomáhať pacientom. Sestra Klobučníková v Nemocnici Bory ošetruje a edukuje pacientov po operácii s vyvedením stómie, tzv. vývodu. Do edukačného procesu neváha zapojiť aj rodinných príslušníkov, ktorí dokážu byť pacientom po prepustení z nemocnice v domácom prostredí veľkou oporou a pomocou. Zabezpečuje tiež predpis a dodávanie stomických pomôcok v rámci domácej starostlivosti a neváha poradiť pacientom so stómiou aj v oblasti sociálnej starostlivosti a pomoci. Užitočným pomocníkom pre týchto pacientov a ich rodiny môžu byť aj ILCO kluby, pacientske združenia, s ktorými spolupracuje a informuje o ich činnosti nových pacientov a ich blízkych. Môžu tu nájsť nielen odbornú pomoc, ale aj ľudský prístup, vzájomnú výmenu skúseností a podporu, nadviazať nové priateľstvá. Je to nesmierne dôležité pri začlenení pacientov so stómiou do každodenného života.
- na ocenenie navrhol Úsmev s čiarkou
Sestra Molnárová pracovala na novorodeneckom oddelení a následne na oddelení centrálnej sterilizácie, kde získala cenné, odborné skúsenosti v rámci starostlivosti o najmenších pacientov a osvojila si aj zásady antiseptickej starostlivosti, ktorej cieľom je predchádzať všetkým pooperačným komplikáciám. V súčasnosti ju môžete stretnúť na Klinike plastickej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove. Svojím odborným, milým a empatickým prístupom si dokázala ihneď získať nielen malých či veľkých pacientov, ale aj ich rodičov. Počas služby pacientom jej nechýba trpezlivosť a úsmev na tvári. Vždy je ochotná poradiť, nápomocná a svojím láskavým prístupom dokáže aj ťažké chvíle po operačných zákrokoch urobiť znesiteľnejšími a nádejnejšími. Je to človek, odborníčka a sestra s veľkým srdcom na správnom mieste. Kiežby takých sestier a zdravotníckych pracovníkov ako ona bolo v nemocniciach viac.
- na ocenenie navrhol Slovak Crohn Club
Pracuje ako sestra v gastroenterologickej ambulancii v Poliklinike Bezručová v Bratislave. Pacienti s IBD, teda chronickými zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu, kam patrí okrem iného aj už pomerne známa Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, na nej oceňujú jej mimoriadne profesionálny a citlivý prístup. Keďže spomínané ochorenia sú chronické, a sprevádzajú tak pacientov prakticky celý ich život, je pre nich nesmierne dôležitá nielen edukácia, ale aj diskusie na rôzne odborné témy, ktoré s nimi sestra Stasinková vedie. Tieto benefity sú pre IBD pacientov na nezaplatenie. Vďaka skvelej sestričke Katke sa jej pacienti necítia byť so svojím ochorením osamotení a stratení, pretože vie byť mimoriadne flexibilná nielen v komunikácii a poradenstve, ale aj v koordinácii pacienta pred a po návšteve ambulancie. Aby každý vedel presne opísať priebeh a zmeny svojho ochorenia a po kontrole nezabudol na zásady liečby a životosprávy.
- na ocenenie navrhla verejnosť
Mgr. Marcela Vidová bola vysoko erudovanou sestrou, empatickou k pacientom a k ich príbuzným, s mimoriadnym citom pri hľadaní riešení pre uspokojenie zdravotných potrieb a zmiernenie bolestí a ťažkostí u každého pacienta a jeho rodiny. Z jej tváre vyžaroval záujem a úsmev podobný doktorke Quinnovej, ktorý nielen očaril, ale vzbudzoval aj rešpekt a dôveru pri hľadaní tých najlepších ciest pomoci a podpory. Bola sestrou a odborníčkou nielen s krásnym úsmevom, ale aj s veľkým srdcom, ktorá často ochotne a obetavo riešila zdravotné problémy svojich pacientov a poskytovala im starostlivosť vo svojom voľnom čase, mimo pracovnej doby.
Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti ŽIVOT, ktorú založila a viedla Mgr. Marcela Vidová, poskytovala nepretržitú zdravotnú, ošetrovateľskú starostlivosť v domácom prostredí po skončení nemocničnej liečby, prípadne pri zhoršení zdravotného stavu chronicky chorým a imobilným pacientom, ktorých stav si nevyžadoval akútnu hospitalizáciu a liečbu pre pacientov všetkých vekových kategórií z Hurbanova a celého spádového územia.
Vzhľadom na skúsenosti v oblasti dlhodobej starostlivosti od roku 2020 poskytovala aj zdravotnú posudkovú činnosť, ktorá spočívala v posúdení odkázanosti fyzických osôb na pomoc iných.
Vo svojej službe pacientom a ľuďom v ťažkých chvíľach, ale aj počas všedných dní vždy sestrička Marcelka radila a pomáhala, ako mohla. Bola aktívnou členkou Linky pomoci pre Hurbanovčanov zriadenej dobrovoľníkmi počas pandémie COVID-19. Doručovala potraviny, lieky, drogériu starším, chorým obyvateľom mesta, aj deťom. Pre mesto Hurbanovo zriadila v tom čase, dokonca, aj MOM na testovanie COVID-19. Bola tiež členkou výboru Miestneho spolku Slovenského červeného kríža Hurbanovo za zdravotnícku starostlivosť. Viedla kurzy prvej pomoci, poskytovala cenné rady pri darovávaní krvi, zabezpečovala pre darcov krvi darčeky – zdravé potraviny. Neváhala sa zúčastňovať ako zdravotníčka ani na lyžiarskych výletoch a v školách v prírode.
Mgr. Marcela Vidová bola sestrou, ktorá odišla predčasne, ale stala sa nezabudnuteľnou pre svojich pacientov a vzorom pre mnoho kolegýň. Zanechala po sebe vzory na konanie spoločného a celospoločenského dobra, pomoci, obetavosti a ľudskosti.
Ďakujeme a odpočívajte v pokoji pani Mgr. Marcela Vidová.