Pacientom tesnia okná dekami, v kúpeľni sú opadané kachličky

14.03.2017
article_161

Netesniace okná, cez ktoré fúka a škáry prekryté dekami. Kúpeľňa, kde na stenách chýbajú kachličky. Zhrdzavené zábradlie a zvlhnuté steny na balkóne.

Na tento stav na hematologickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana upozornila jedna z jeho pacientiek.

Fotografie poslala Márii Lévyovej, zdravotnej sestre a prezidentke Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Tá ich zverejnila na blogu denníka Sme.

„Sama na danom oddelení v prešovskej nemocnici ležala, no otrasné podmienky jej na psychike a schopnosti vyrovnať sa so svojím zdravotným stavom, liečiť sa, vôbec nepridali,“ opisuje Lévyová.

Lévyová: Potrebujú silu na boj

Hovorí, že sa sama v minulosti pracovala na onkohematologickom oddelení. Onkologický pacient podľa nej musí mať veľa sily, aby zabojoval o to najcennejšie, o svoj život.

„Má neskutočne mnoho obmedzení, po chemoterapii by sa mal okrem iného dôrazne vyhýbať infekciám. Dá sa vôbec chrániť samého seba v takomto prostredí? V zdevastovanom, kde okná prekrývajú plachty, aby cez ne neprefukovalo? S plesňami navôkol? Ani sa vlastne nečudujem, že ten, kto môže, chce byť doma a liečený ambulantne.“

Pripravujú riešenie

Na hematologickom oddelení liečia popri hematologických aj onkologických pacientov. Podľa webu nemocnice sídli na 9. poschodí geriatrického pavilónu.

Prešovská nemocnica reaguje, že bezpečnosť pacientov na tomto oddelení je zabezpečená.

Odvoláva sa pritom na pravidelnú mikrobiálnu kontrolu prostredia povrchovými stermi.

Naposledy ju vykonali 7. februára. „...pričom výsledky sterov boli dobré,“ informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Pokračuje, že majú pripravený aj projekt komplexného riešenia potrieb onkologických pacientov, ale zatiaľ na neho nezískali potrebné financie.

Konštatuje, že sa okrem zabezpečenia potrebných liekov, materiálu a kvalitného personálu usilujú aj o vytvorenie vhodného prostredia pre pacientov. Cenková popisuje, že patria k pavilónovým typom nemocnice.

„Pavilóny pochádzajú z rôznych období a ich aktuálny stav zodpovedá veku, obmedzeným možnostiam a zdrojom na potrebné rekonštrukcie. Napriek tomu sa vždy snažíme o zlepšenie prostredia jednotlivých pavilónov.“

Ako príklad udáva zlepšenie priestorových podmienok Oddelenia vnútorného lekárstva a geriatrie v geriatrickom pavilóne.

Opravia interiér

Cenková poukazuje, že napriek veľkému investičnému dlhu sa snažia všetky nedostatky riešiť „v súlade s našimi prevádzkovými možnosťami, podľa plánu opráv a údržby. Podľa spomínaného plánu pokračujeme v krátkom čase aj v opravách interiéru hematologického oddelenia“.

Nejde o prvý prípad, keď pacienti odhalili, ako to pri ich hospitalizácii vyzerá. V januári nafotil pacient hospitalizovaný na infekčnej klinike v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.

Neskôr poslal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý podnet na Regionálny úrad verejného zdravotníctva Košice.

Jeho pracovníci pri kontrole objavili zatečené a poškodené omietky, nátery či zatečené stropy, v suteréne steny pokryté plesňou.

Ministerstvo zdravotníctva vtedy reagovalo, že mu záleží na dôstojných podmienkach pacientov.

Na tento rok vyhradilo nemocniciam 70 miliónov z kapitálových výdavkov na rekonštrukciu a modernizáciu. Môžu sa o nich uchádzať a rezort posúdi ich žiadosť.


Zdroj: https://presov.korzar.sme.sk/c/20479639/pacientom-...


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%