Lieky a grepový džús? Táto kombinácia vás môže stáť zdravie!

02.08.2016
article_80

Pani Mária je diabetička s ochorením srdca. Už mesiac užíva nové lieky. Až teraz zistila, že by ich nemala kombinovať s ostatnými tabletkami. Dozvedela sa o tom koncom júna na špecializovanom seminári pre pacientov s diabetes a ochorením srdca. Pre pacientsku organizáciu DiaKOM v Komárne ho pripravila Asociácia na ochranu práv pacientov a zdravotná poisťovňa Dôvera.

Pacientom, ako je pani Mária, môžete byť aj vy. Tabletky vám predpisujú viacerí lekári alebo všeobecný doktor na odporučenie špecialistov.

Pomaly ich máte za plnú dlaň a aby ste si to uľahčili, užijete všetky naraz.  Väčšina chronicky chorých ani len netuší, že mnohé lieky nemožno užívať jeden po druhom.

S touto skúsenosťou sa zdôverila aj poslucháčka seminára, pani Mária Rebáková: "Na seminári som zistila, že beriem liek, ktorý by som nemala užívať s iným. Lekár mi ho predpísal len pred mesiacom. Budem sa musieť lekára spýtať aj na ďalšie pilulky, ktoré užívam.”

Niekedy môžu ich účinky spôsobiť len bolesť hlavy, či kĺbov. Existujú však aj také kombinácie liekov, ktoré pri dlhodobom užívaní pacientovi môžu poškodiť zdravie.

Lieky nepôsobia len na chorobu, ale aj na seba vzájomne. Pozor teda, ak užívate päť alebo viac druhov liekov. Ak sa vzájomne ovplyvňujú, jeden druhému môžu znížiť alebo zvýšiť účinok. Zároveň môžu vyvolať v tele aj nežiaduce účinky a tomu by sa mali pacienti vyhnúť.

Nielen lieky

Mnohí z vás sa na seminári dozvedeli, že účinok liekov ovplyvňuje aj strava, či pitný režim. Problematický je najmä grapefruitový džús. S ním určite nezapíjajte žiadne lieky.

Téma liekových interakcií na seminári nebola náhodná. Zdravotná poisťovňa Dôvera tu predstavila svoju službu pre pacientov. Jej poistenci si prostredníctvom nej nájdu všetky lieky, ktoré im predpísali lekári a skontrolujú, či a v akej miere  tieto tabletky vzájomne účinkujú. Zistia aj, aké potraviny, či nápoje sú pre nich tabu. Služba je zadarmo a poistenci Dôvery ju majú vo svojej Elektronickej pobočke.

Ako bez počítača

Mnohí seniori však s počítačom nie sú príliš spriatelení alebo im doma chýba internet. Na to existuje jednoduché odporučenie: požiadajte svoje deti alebo známych, ktorým dôverujete, aby vašu Elektronickú pobočku pozreli spolu s vami.

Je tu ešte ďalšia možnosť. Dobrý návod, ako sa k dôležitým informáciám dostať, odporúča aj ďalšia účastníčka seminára, pani Jana Selyehová: “Internet veľmi nepoznám a ani mu nerozumiem. Skúsim sa však spýtať svojho pána doktora či niečo také používa.” Zmluvní lekári Dôvery majú systém na kontrolu liekov k dispozícii vo svojich počítačoch. Skúste sa pri najbližšej návšteve s lekárom porozprávať o všetkých vašich liekoch a poprosiť ho o ich kontrolu.

Ste diabetik? Tento tanierik bude pri varení rozmýšľať za vás!

Vyvážená strava môže diabetikovi zachrániť život. Ako ju však dodržiavať? Stačí jednoduchá pomôcka - špeciálny tanierik s odmerkou.

Ukáže vám presný pomer bielkovín, sacharidov a tukov, ktoré by ste mali v danom jedle prijať.

Súčasťou vzdelávacieho seminára v Komárne bola aj ukážka špeciálneho programu pre diabetikov poistených v Dôvere a práca s touto jednoduchou pomôckou.

Špecializovaný tanierik a ukážka stravovania mnohých diabetikov prekvapila. Zistili, že svoje porcie nekontrolujú dôkladne, čo môže ovplyvniť ich zdravie a celkovú pohodu. "Musím byť na seba prísnejší. Zemiakov mávam na tanieri určite viac a zeleninu žiadnu. Takúto odmerku by som mal asi kúpiť aj svojej manželke,” priznal pán Ján Illés.

O svojej chorobe toho vedia cukrovkári veľa. Určite nie je jednoduché si každý deň kontrolovať presné dávky jedla a jeho zloženie. A najmä, vymýšľať vhodné recepty. V Komárne sme šiestich z vás odmenili kuchárskou knižkou šitou na mieru diabetikom. Veríme, že vám bude chutiť.

Naša vďaka patrí organizácii DiaKom v Komárne, ktorá pomohla zorganizovať edukačný seminár, ako aj zdravotnej poisťovni Dôvera, ktorá pre vás pripravila užitočné informácie aj zaujímavý program.  Veríme, že sa čoskoro na podobných seminároch uvidíme aj v iných mestách.


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

13%
53%
7%
0%
27%