Bratislava, 25. 11. 2021 – V súvislosti s významným nárastom počtu pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 upozorňuje Slovenská lekárnická komora na dôležitosť dodržiavania rozostupov, ako aj ďalších epidemiologických opatrení pri návšteve lekárne.
V posledných týždňoch zažívajú mnohé lekárne nápor pacientov, ktorí si prichádzajú vybrať nielen svoje predpísané lieky, ale tiež lieky bez lekárskeho predpisu, či výživové doplnky na podpornú liečbu príznakov ochorenia COVID-19 alebo iných sezónnych ochorení.
Lekáreň ako miesto poskytovania lekárenskej starostlivosti je prístupná pre všetkých pacientov, aj neočkovaných, netestovaných, či dokonca aj pre pozitívnych na ochorenie COVID-19. Posledné mesiace však pacienti strácajú obozretnosť a nedodržiavajú zaužívané opatrenia.
„Pri návšteve lekárne je potrebné počítať s tým, že medzi pacientmi môže byť aj taký, ktorý si prišiel vybrať lieky práve kvôli pozitivite na COVID-19, alebo pacient, ktorý toto ochorenie ešte nemá potvrdené, prípadne čaká na výsledok testu. Väčšina lekárnikov je pripravená vyjsť pacientom v ústrety. Odporúčame preto v takýchto prípadoch telefonicky kontaktovať lekáreň a dohodnúť sa napríklad na výdaji liekov cez pohotovostné okienko, aby sa zabránilo priamemu stretu s inými pacientmi,“ uviedol Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Slovenská lekárnická komora zároveň apeluje na pacientov, ktorí majú potvrdené ochorenie COVID-19, aby zvážili cestu do lekárne a lieky si nechali vybrať príbuznými, či známymi.
„Nemali by sme zabúdať, že do lekárne chodia aj pacienti s imunologickými ochoreniami, astmou, či kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré sú významnými rizikovými faktormi. Aj napriek tomu, že lekáreň ako zdravotnícke zariadenie má zvýšený sanitačný režim, je potrebné, aby práve na tomto mieste pacienti zachovávali čo najväčšie rozostupy a nosili správne nasadené respirátory tak, aby im prekrývali ústa i nos,“ zdôraznila Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.
Dodržiavanie epidemiologických opatrení, ako je dôkladné umývanie rúk, dezinfekcia priestorov, pravidelné vetranie a správne nasadenie respirátora znižujú riziko nákazy. Viceprezident SLeK Norbert Chano dodáva, že riziká spojené s týmto vírusom významne znižuje očkovanie.
Slovenská lekárnická komora zároveň upozorňuje, že pacienti s ochorením COVID-19 by nemali experimentovať s liekmi, ale držať sa odporúčaní svojho lekára a lekárnika. S blížiacimi sa vianočnými sviatkami je potrebné včas kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, aby pacientovi predpísal lieky, ktoré chronicky užíva. Lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis nie je možné vydávať ani v núdzovom stave bez lekárskeho predpisu.
Slovenská lekárnická komora odporúča:
Zdroj: Tlačová správa SLeK
Foto: pixabay.com