"Čakali sme, že vo vyhlásení nenájdeme vyššiu garanciu platov, ako nám od tohto roka priniesol nový zákon," povedala pre TASR prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. V dokumente tiež nenašla zmienku ani o zriadení funkcie ministerskej sestry, ktorú komora požadovala. Nevie, čo si má predstaviť pod "odmeňovaním zdravotníkov na základe zásluhového princípu". Ten je podľa nej postavený na merateľných ukazovateľoch a keď "ešte nie je eHealth, neexistujú dáta, z ktorých by sa mohlo vychádzať". Lazorová vo vyhlásení našla aj dobré okruhy. Páči sa jej, že pacient má byť na prvom mieste.
Súkromní lekári sú s programovým vyhlásením vlády "relatívne spokojní". Snahu rezortu urobiť poriadok v ambulantných poplatkoch vítajú. Asociácia súkromných lekárov (ASL) má i konkrétnu víziu, ako by sa to mohlo urobiť. "Preferujeme katalóg výkonov, aký je v DRG nemocniciach," povedal pre TASR šéf ASL Marian Šóth. ASL sa nepáči, že vláda by chcela vytvoriť predpoklady pre každoročné investície do obnovy len štátnych zdravotníckych zariadení. "Z hľadiska rovnosti by sme boli radi, keby aj neštátne zdravotnícke zariadenia dostali takúto možnosť," dodal.
Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár očakával, že programové vyhlásenie vlády bude v niektorých pasážach konkrétnejšie. "Chýba mi tam jasná definícia, ako by sa mal uberať poisťovací systém, či niečo konkrétne o financovaní zdravotníctva. Viac tam mala byť prízvukovaná i osobná zodpovednosť za škody," povedal pre TASR. Z téz vyhlásenia sa však podľa neho dajú podrobnejšie rozpracovať námety komory. "Tento dokument určite neberieme ako definitívnu vec či nejakú modlu," dodal.
Nastavené priority novej vlády by podľa pacientov mohli zásadne zlepšiť situáciu v zdravotníctve. Pozitívne hodnotia napríklad definíciu a garanciu nároku pacienta. V prípade transparentnosti by pacienti uvítali rozšírenie cieľov aj mimo oblasti nakladania s peniazmi. Napríklad na čakacie zoznamy, ako aj na operácie a výkony v nemocniciach. "Skrátenie čakacích lehôt na operácie je dobrý prvý krok. Zároveň s tým však treba zoznamy rozšíriť. Dnes totiž sledujú iba približne štyri percentá plánovaných výkonov," povedala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková. Za posun vpred považuje AOPP aj fakt, že v programovom vyhlásení vlády získala celkom významný priestor zdravotno-sociálna starostlivosť.