Keď bežná strava nepokryje potreby organizmu

12.05.2025
article_995

Staroba je prirodzenou súčasťou života. V súvislosti s chradnutím organizmu sa hovorí aj o sarkopénii – prirodzenom úbytku svalovej hmoty. Dostatočná výživa a fyzická aktivita sú nevyhnutnou podmienkou optimálneho priebehu liečby. Keď bežná strava nestačí, dôležitú úlohu môžu hrať vysokoenergetické nutričné nápoje s vysokým obsahom bielkovín, ktoré všeobecný aj odborný lekár, ako gastroenterológ, geriater či internista, môžu predpísať na recept. Hovoríme o tzv. klinickej alebo enterálnej výžive.

Sarkopénia je progresívna generalizovaná porucha kostrového svalstva spojená s vyššou pravdepodobnosťou nežiaducich následkov vrátane pádov, zlomenín, telesného postihnutia a úmrtnosti. To hovorí definícia. Tento termín (pomenovanie pochádza z gréčtiny: sarx – mäso alebo sval a penia – nedostatok, strata), doslova znamená strata svalov a opisuje dôležité zmeny v telesnom zložení a funkciách, ktoré súvisia so stratou svalovej hmoty, kvality a sily.

Podobnosť s príbuzným a v podstate paralelným procesom úbytku kostnej hmoty – osteopéniou a následnou osteoporózou je celkom zrejmá. Ukázalo sa tiež, že oba procesy sa začínajú zhodne – dokonca už v ranom dospelom veku, v závislosti od genetiky a životného štýlu. A neskôr, v seniorskom veku, sa mimoriadne zrýchľujú. Sú prejavom nerovnováhy medzi degradáciou (poklesom, úpadkom) a obnovou svalovej a kostnej hmoty.

„Sarkopénia je stav charakterizovaný stratou svalovej hmoty, sily a funkcie, čo vedie k zvýšenému riziku pádov, krehkosti a ďalších zdravotných problémov, najmä starších dospelých.“


Postupný úbytok

S pribúdajúcim vekom dochádza k poklesu rastových hormónov, testosterónu a ďalších pôsobkov, ktoré zabezpečujú anabolické procesy – rast kostí, využitie aminokyselín z krvi či metabolizmus bielkovín. Výsledkom je zníženie zabudovávania aminokyselín a bielkovín do svalov. Rolu zohrávajú aj oxidačný stres, zápalové procesy a neurodegenerácia. Následok týchto procesov sa s pribúdajúcim vekom prejaví ako postupná strata svalstva, spojená s nižšou silou či funkčnosťou svalu až do takého stavu, kedy človek nie je schopný vykonať komplexný pohyb.

Po 40. roku života strácame asi 8 % svalovej masy za desať rokov. „S postupujúcim vekom dochádza k úbytku aj strate funkčnosti svalovej hmoty, odborne hovoríme o sarkopénii. Ak má človek navyše ešte aj osteoporózu, a teda fragilné, krehké kosti, v dôsledku sarkopénie stráca svalovú hmotu a jej funkčnosť, čo ho predisponuje k pádom a následným zlomeninám. Sarkopénia má nepriaznivé následky na celkové zdravie, rovnako ako kvalitu života, a môže zvyšovať riziko smrti,“ hovorí doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH z V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava.


Starnutie a výživa

Starnutie často sprevádzajú chronické ochorenia, ktoré môžu viesť k zníženému príjmu bielkovín a energie. Staroba však nemusí nevyhnutne znamenať chorobu. Pri správnej výžive, zdravom životnom štýle a potrebnej liečbe si môžeme udržať zdravie a funkčné svaly až do vysokého veku.

Ak to tak nie je, organizmus seniora trpí podvýživou (odborne malnutrícia). Je to stav spôsobený nedostatočným príjmom proteínov a iných nutrientov, kedy dochádza k poruche telesných a duševných funkcií a má to aj rôzne metabolické a zdravotné následky. Podvýživa ako následok nedostatku dôležitých živín v potrave, vedie k úbytku svalovej hmoty (sarkopénii) a rozvoju slabosti, k osteoporóze (rednutie kostných štruktúr), zhoršeniu hojenia rán a zlomenín a môže oslabiť imunitu, čo znižuje schopnosť vykonávať bežné činnosti a zvyšuje ekonomické náklady na zdravotnú starostlivosť. Podvýživa môže tiež spôsobiť kognitívne poruchy, a aj v tomto smere zhoršiť kvalitu života seniorov. Alebo ich dokonca vážne ohroziť na živote. Komplikácie vyplývajúce z podvýživy v kombinácii s ťažkým ochorením, bývajú závažné.

„Na prevenciu treba myslieť včas – už v mladšom produktívnom veku. Zahŕňa pohyb a rehabilitáciu, jej súčasťou je zdravý životný štýl a dostatočná výživa.“ 

Dôvody na zahájenie nutričnej intervencie

Je dôležité rozpoznať situácie vedúce k podvýžive už v zárodku a zahájiť účinné opatrenia a liečbu. Dôvodom na zahájenie nutričnej intervencie a podpory je či už diagnostikovaná podvýživa alebo prítomnosť rizík, keď vznik podvýživy možno očakávať. Existuje niekoľko medzinárodne používaných jednoduchých dotazníkov, kedy sa prevažne hodnotí index telesnej hmotnosti BMI a ďalšie špecifické faktory, ako neplánovaný úbytok hmotnosti za určité obdobie, znížený príjem stravy a mnohé iné, ktoré zhodnocujú stav výživy. Pomocou nich dokážu lekári, samozrejme spolu s vyšetrením a pohovorom s pacientom, vyhľadávať aj pacientov, ktorí sú v riziku podvýživy. Na prevenciu treba myslieť včas – už v mladšom produktívnom veku. Zahŕňa pohyb a rehabilitáciu, jej súčasťou je zdravý životný štýl a dostatočná výživa.


Keď bežná strava nestačí

Dostatočná výživa je nevyhnutnou podmienkou optimálneho priebehu liečby a významne prispieva k zlepšeniu celkového zdravotného stavu človeka. Je dôležité rozpoznať situácie vedúce k podvýžive už v zárodku a zahájiť účinné opatrenia a liečbu. V prípade rizikového pacienta, chronicky chorého, onkologického pacienta a tiež seniora, treba pravidelne prehodnocovať výživový stav a kontaktovať lekára pri neželanej strate hmotnosti. V tejto súvislosti sa odporúča používanie vysokoproteínových nutričných drinkov, aby pôsobili proti katabolizmu a uľahčovali zotavovanie z ochorenia. Katabolizmus je metabolická fáza, pri ktorej sa zložité biomolekuly ako bielkoviny, tuky a cukry štiepia na jednoduchšie a menšie. Ak sú všetky zásoby vyčerpané, telo si produkuje energiu zo svalových bielkovín, čo spôsobuje úbytok a stratu aktívnej svalovej hmoty. Dostatočný príjem proteínov pomáha dospelým aj starším osobám udržať si svalovú hmotu a silu. Vzhľadom na anabolickú rezistenciu ľudí v seniorskom veku – kedy aj napriek dodaniu dostatočného množstva sacharidov a bielkovín sa svalová hmota naďalej stráca, treba na dosiahnutie optimálnej syntézy bielkovín vyššie množstvo proteínu, než sú odporúčané denné dávky 0,8 g proteínu/kg telesnej hmotnosti/deň pre zdravého dospelého. To je bežnou stravou náročné dosiahnuť.

Pre zachovanie svalovej hmoty a samostatnosti seniorov sa odporúča stravu doplniť o vysokoproteínové prípravky klinickej výživy s obsahom kvalitných proteínov v dávke najmenej 1,5 g/kg/deň s vysokým obsahom leucínu, ktorý má anabolické vlastnosti. Pre ľahšie vypitie sa seniorom odporúčajú kompaktné nutričné drinky v malom 125 ml objeme so širokou ponukou príchutí. Predpisuje ich ktorýkoľvek lekár, vrátane všeobecného, na recept bez doplatku.


Prevencia a liečba sarkopénie

Nutričná podpora je kľúčovým aspektom pri prevencii a liečbe sarkopénie. Okrem bielkovín by mala zahŕňať aj dostatok ďalších živín vrátane vitamínu D.

Bielkoviny: Zvýšený príjem bielkovín je zásadný pre udržanie a rast svalovej hmoty. Odporúča sa konzumovať vysokokvalitné bielkoviny, ako micelárny kazeín, ktoré sú bohaté na esenciálne aminokyseliny, najmä leucín. Je to esenciálna aminokyselina, ktorá sa vyskytuje v bielkovinách. Telo si ju nedokáže samo syntetizovať z dostupných zdrojov, preto ju musíme prijímať z potravy. Spolu s ďalšími látkami ako izoleucín a valín predstavuje aj leucín okamžitý zdroj energie, pretože všetky tieto aminokyseliny sú využiteľné priamo z krvného obehu, odkiaľ prechádzajú do svalových buniek, ktoré chránia a zväčšujú ich objem.

Vitamín D: Hrá dôležitú úlohu v svalovej funkcii a jeho nedostatok je spojený so zníženou svalovou silou. Doplnky vitamínu D môžu pomôcť zlepšiť svalovú silu a funkciu.

Omega-3 mastné kyseliny: Tieto mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti a môžu podporovať syntézu svalových bielkovín. Nájdem ich v rybách, ako sú losos a makrela. Pridávajú sa aj do nutričných drinkov špeciálne určených pre onkologických pacientov.

Ďalšie živiny: Medzi ďalšie potrebné živiny patria kreatín, kolagénové peptidy, vitamíny C a E, a minerály ako vápnik a horčík. Kombinácia týchto nutričných stratégií s pravidelným odporovým tréningom môže výrazne zlepšiť kvalitu života osôb so sarkopéniou.


Vedecké dôkazy o výžive

Existuje množstvo dôkazov, že proteínová suplementácia spomaľuje úbytok svalovej hmoty, najmä pacientom s nízkym príjmom proteínov. Kvalitné bielkoviny a leucín podporujú syntézu svalových bielkovín, pričom leucín je kľúčový pre anabolizmus. Štúdie potvrdzujú, že leucín zvyšuje syntézu bielkovín v svaloch, čo je dôležité pri sarkopénii. Vysokobielkovinová klinická výživa tiež zlepšuje výsledky liečby, rovnako ako aj kvalitu života pacientov.


Článok vyšiel v Bedekri zdravia 1/2025. Predplatné časopisu si môžete objednať na bedekerzdravia@bedekerzdravia.sk.



Ako vnímate benefity poskytované zdravotnými poisťovňami a ich vplyv na účasť na preventívnych prehliadkach? (Napríklad preplatenie dentálnej hygieny a ošetrenie u zubára, preplatenie časti nákladov na rám okuliarov a podobne.)

23%
26%
32%
3%
16%