Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov sa na základe pozvania podpredsedníčka Sekcie nemocničných lekárnikov PharmDr. Hajnalky Komjáthy, PhD. zúčastnila na na XXXII. Kongrese nemocničnej farmácie, ktorá sa uskutočnila 18. – 19. októbra 2024 v Bratislave. Témou konferencie bola „Personalizovaná terapia: príležitosť pre farmaceutov“.
V úvode konferencie sa ku kľúčovej téme, základom, príležitostiam a výzvam personalizovanej terapie, mohli vyjadriť cez slido všetci účastnici konferencie, farmaceuti k tomu čo si predstavujú pod pojmom personalizovanej terapie. Farmaceuti v nej vidia odbornosť, multidisciplinárny prístup, liečbu na mieru, adresnosť, individualizáciu, inovácie, rozvoj farmakogenetiky, pokrok, kvalitu, zodpovednosť, ľudský prístup , šancu pre pacientov na vyliečenie.
V rámci diskusie sme si všetci priznali, že personalizovaná terapia, alebo liečba šitá na mieru pre pacientov, má ešte mnoho prekážok. Skrývajú sa aj v nedôvere pacientov k farmaceutom a uznania ich odbornosti, taktiež nedostatočnej informovanosti pacientov a ich ochote prevziať viac zodpovednosť za svoje zdravie. Je dobre, že sa diskusie tohto typu otvárajú, pretože vďaka ním sa dajú identifikovať a prekonávať bariéry v rámci potrebných a inovatívnych zmien v prospech personalizovanej liečby pacientov, ktorá je doslova šitá na mieru pri našich diagnózach.
Ďalšie časti odborných prednášok boli venované interakcii liekov, postaveniu a prínosu nemocničných farmaceutov v okolitých krajinách a pokrokom, ktoré môžu byť príkladom pre Slovensko. Prínosný je aj vplyv personalizovanej medicíny a farmácie na udržateľnosť zdravotníckych systémov a zber dát v rámci ekonomickej efektívnosti, ako aj Al v prípade individuálnej prípravy liekov. Všetky odborné témy mali za hlavný cieľ poukázať na to, ako sa dá zlepšovať personalizovaná liečba u pacientov s rôznymi typmi diagnóz. Napríklad v oblastiach ako sú antibiotické rezistencie, kompatibilita liekov, robotizácia vo farmácii, monoklonové protilátky, softvérové inovácie v manažmente a preskripcii onkologickej liečby detí, imunosupresívná liečba, hospicová starostlivosť.
Účasť na kongrese prezidentku AOPP utvrdila v tom, že lekárnici sú vysoko špecializovaní zdravotnícki pracovníci a sú veľmi dôležitým článkom v reťazci starostlivosti o pacientov a liečby. Farmaceuti sú prvým kontaktným bodom v prípade, že sa pacienti rozhodnú najprv navštíviť lekáreň, pred návštevou lekára. Taktiež sú neoddeliteľnou súčasťou v rámci všetkých diagnostických vyšetrení a liečebných postupov v rámci nemocničnej starostlivosti a nastavovaní personalizovanej liečby.