AOPP dlhodobo pracuje na téme schvaľovania liekov na výnimky

17.01.2025
article_960

Oceňujeme, že verejný ochranca práv opäť otvoril tému schvaľovania liekov na výnimky. Aj AOPP dlhodobo presadzuje zmeny v tejto oblasti. Aj vďaka tomu sa dostali do zákona prijali zmeny, ktoré oprávňujú poskytovateľov zdravotnej starostlivosti podať odvolanie proti jej zamietavému stanovisku voči navrhovanej liečbe na výnimku. Môže tak urobiť do 15 dní od doručenia nesúhlasu a môže tak urobiť výlučne s písomným súhlasom poistenca. O odvolaní rozhodne priamy nadriadený zamestnanca zdravotnej poisťovne, ktorý nesúhlas vydal, a to najneskôr do 15 pracovných dní od doručenia odvolania. Ak zdravotná poisťovňa odvolaniu nevyhovie, poistenec je oprávnený požiadať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o vykonanie dohľadu.

Stále je snahou AOPP, ministerstva zdravotníctva, ako aj AZP (Asociácia zdravotných poisťovní) a individuálnych zdravotných poisťovní či výrobcov inovatívnych liekov, hľadať tie najoptimálnejšie riešenia, aby sa čo najviac moderných liekov dostalo do kategorizácie a boli dostupné pacientom na lekársky predpis. Pracujeme na tom aby podmienky pri schvaľovaní nekategorizovaných liekov neboli diskriminačné a zohľadňovali individuálne potreby pacientov a ich nárok na dostupnú a účinnú liečbu.

Každý má mať právo na prístup k takému štandardu zdravotnej starostlivosti, ktorý je v súlade s právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike a so súčasným stavom lekárskej vedy.

Viac o schvaľovaní liekov na výnimku zdravotnými poisťovňami sa môžete dočítať aj v blogu AZP: https://azpsr.sk/blog-post/ako-sa-poistovne-rozhoduju-pri-uhradach-liekov-na-vynimku


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%