Počet prípadov ochorenia Covid-19 vo svete opäť postupne narastá, a ich zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko, nejde však zatiaľ o rapídny nárast. Pri posudzovaní vývoja epidemickej situácie odborníci posudzujú nielen počty prípadov, ale aj závažnosť ochorení, odzrkadlenú v počte hospitalizovaných. V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na Covid-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať. Je potrebné dodržiavať opatrenia, ktoré boli účinné aj doteraz. Konzílium odborníkov preto prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie:
V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňme doma, ochorenie „vyležme“ a neroznášajme infekciu. Urobme si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujme svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania.
Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú, napríklad, kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a pod., používajme rúško či respirátor (aj keď to platné pravidlá neprikazujú).
Prekrývajme si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.
Vyhýbajme sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držme si odstup aspoň dva metre.
Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajme a nebozkávajme. Podajme si len ruky.
Dodržiavajme hygienické opatrenia – často si umývajme a dezinfikujme ruky, prípadne používajme rukavice.
Odporúčame kompletnú očkovaciu schému - dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.
Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujme, používajme respirátor alebo aspoň rúško.
Dôsledne dodržiavajme povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.
Buďme k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujme sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že sme ochorenie prekonali alebo nepatríme k rizikovým skupinám.
Zdroj: https://www.health.gov.sk/Clanok?10-odporucani-Konzilia-odbornikov-na-leto