Prvá pomoc hemofilikom má rovnaké zásady ako pri ostatných ľuďoch

27.04.2016
article_41

"Pre pacientov s ťažším typom tohto ochorenia je rýchla prvá pomoc základnou podmienkou prežitia," upozornil predseda Slovenského hemofilického združenia (SHZ) Jaroslav Janovec. Podanie prvej pomoci hemofilikom sa takmer nelíši od prvej pomoci ľuďom bez tejto diagnózy. Treba im však čo najrýchlejšie podať liek nahrádzajúci v tele bielkovinu, ktorá zabraňuje zvýšenej krvácavosti. Okrem neho by mali mať pri sebe preukaz s upozornením a kontakt na ošetrujúceho hematológa, ktorý upriami pozornosť na potrebu špeciálnej nemocničnej starostlivosti.

Zavolať záchranárov je vhodné i v prípade, ak sa pacient udrie, no nevidno na ňom žiadne vonkajšie zranenia a nesťažuje sa na bolesti. "Hematológa treba kontaktovať v prípade, ak ide o väčšie zranenie. Dokáže zabezpečiť adekvátnu liečbu krvácania," informovala vedúca Národného hemofilického centra Angelika Bátorová. Vnútorné krvácanie môže byť pre hemofilikov životunebezpečné a včasné podanie lieku ešte pred prevozom do nemocnice je podľa nej neraz život zachraňujúcim úkonom.

Vonkajšie krvácanie radí šéf Slovenského Červeného kríža (SČK) Viliam Dobiáš zastaviť, pričom platia rovnaké zásady ako pri ostatných ľuďoch: pri rane s krvácaním možno tlačiť prstami alebo dlaňou priamo v mieste krvácania. Keď má záchranca k dispozícii obväzy a absolvoval kurz prvej pomoci, môže aplikovať tlakový obväz.

Pri krvácaní z rán na končatinách a krku, kde veľké cievy prebiehajú tesne pod povrchom kože, je dôležité poskytnúť aj protišokové opatrenia. Zraneného treba uložiť do pohodlnej polohy, upokojiť ho a brániť stratám tepla prikrytím.

Hemofília je nevyliečiteľná a vrodená. Ochorenie prenášajú zdravé ženy a trpia ňou mužskí potomkovia rodiny. Ku krvácaniu u niektorých dochádza i spontánne.


www.teraz.skhttp://www.teraz.sk/zdravie/prva-pomoc-hemofilikom...


Zvýšili sa vám v poslednom období náklady na liečbu a zdravotnú starostlivosť?

0%
0%
50%
0%
0%
50%