K. Kafková: Revolúcia v slovenskom zdravotníctve

02.03.2016

Ani nie mesiac pred voľbami, zdravotníctvo je jednou z hlavných predvolebných tém. Keby sa tak jeho stavu venovali politici počas celého volebného obdobia, viaceré problémy by boli dávno vyriešené. 

Viacerí z vás, vrátane mňa, určite dúfate, že marcové voľby a nový minister zdravotníctva prinesú pre slovenské zdravotníctvo nevyhnutné zmeny. Súhlasím, riadenie tohto rezortu nie je jednoduché. Dokonca si myslím, že obsahuje viac negatív ako pozitív. O to viac musí byť ďalší kandidát dobre pripravený. V princípe nezáleží, z ktorej strany vzíde, alebo či to bude žena či muž. V prvom rade to však musí byť odborník. Človek, ktorý má víziu, kam chce slovenské zdravotníctvo v najbližších rokoch posunúť. Zároveň by mal byť akcie schopný. Pripravený robiť konkrétne rozhodnutia hneď od prvého dňa nástupu do funkcie. Pretože veci treba riešiť rýchlo. Slovenské zdravotníctvo totiž nepotrebuje len evolúciu a dotiahnutie detailov. Je nutná skôr revolúcia. My potrebujeme zmeniť celý systém a nastaviť ho nanovo.

Treba akútne vyriešiť korupciu a rozkrádanie peňazí v rezorte. Desaťtisícové masáže, miliónové CTčka, či teta Anka sú len špičkami ľadovca. Štátne nemocnice tvoria miliónové dlhy a aktuálne už dlžia viac ako pol miliardy eur. Všetky politické strany, vrátane vládnuceho SMER-SD sa zhodli, že ich treba oddĺžiť. Zároveň však jedným dychom dodávajú, že potrebné sú aj systémové zmeny, aby sa nevytvárali nové dlhy. S týmito zmenami súvisí aj spravodlivejšie odmeňovanie zdravotníckych zamestnancov. Ak ich platy nebudú stúpať, o 10 rokov nás nebude mať kto liečiť.  Verím, že nebudeme ďalšie štyri roky počúvať o zavedení DRG či eHealthu a ich prevádzka sa spustí hneď v prvom roku. Treba riešiť aj platenie poplatkov v ambulanciách, chýbajúce lieky a vakcíny, či starostlivosť o dlhodobo chorých. Práce ako na kostole.

A ešte sme tu aj my, pacienti. O ktorých všetci hovoria, že máme byť na prvom mieste, v skutočnosti sme však vždy tí poslední. Aj preto od každého nového ministra očakávam, že pacientov začlení do rozhodovania o budúcnosti nášho zdravotníctva. Pacienti majú právo spolurozhodovať o tom, koľko peňazí bude v zdravotníctve a ako sa budú využívať na ochranu chorých, ťažko zdravotne postihnutých a zároveň aj sociálne a ekonomicky znevýhodnených skupín. Zdravotné služby majú byť v prvom rade orientované na pacienta. Slovenské zdravotníctvo má slúžiť predovšetkým pacientovi a ten by mal byť na prvom mieste. Až potom majú nasledovať tí, ktorí služby poskytujú a platia. Minister, ktorému sa podarí spojiť víziu, systémové zmeny a začleniť pacientov do rozhodovania, prinesie revolúciu do zdravotníctva. Už len verme, že sa taký nájde.


Zdroj: https://kafkova.blog.sme.sk/c/401954/revolucia-v-slovenskom-zdravotnictve.html


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
18%
3%
8%