Odchádzate od lekára s receptom v ruke, prichádzate do najbližšej lekárne, v ktorej si plánujete vybrať predpísaný liek. Lekárnik vám však po naťukaní do počítača oznamuje, že liek v lekárni nemajú. Zároveň však v ďalšej vete dodáva, že liek sa nedá ani objednať.
Ako prvé vás určite napadne, idem vyskúšať iné väčšie lekárne. Tam určite majú väčšie zásoby liekov. Po druhom, treťom a niekedy aj desiatom pokuse zisťujete, že lieku niet. Nemajú ho nikde, dokonca ani v univerzitnej lekárni, kde zvyčajne dostanete úplne všetko. A vy tak ostávate bez lieku, a teda aj bez liečby, ktorú potrebujete. Často potom musíme užívať lieky v nižšom dávkovaní alebo každý druhý deň, aby nám tie, čo ešte máme doma, vydržali čo najdlhšie. Žiaľ neopisujem tu ojedinelý prípad. S nedostupnosťou liekov v našich lekárňach sa stretávame pravidelne, a to už niekoľko rokov.
Medzi lieky, ktoré chýbajú, najčastejšie patria najmä kardiologické lieky na riedenie krvi, ktoré pomáhajú predchádzať infarktom a mozgovým porážkam. Nedostupné sú však aj inzulíny pre cukrovkárov, inhalátory pre astmatikov, psychiatrické, či onkologické lieky, no aj očkovacie vakcíny. Nechýbajú nám teda paraleny alebo ibalginy. Ide predovšetkým o dôležité, a pri niektorých prípadoch, až životne dôležité lieky. Nedávno chýbali v lekárňach adrenalínové perá, ktoré môžu skutočne zachrániť život ľuďom, ktorí môžu dostať anafylaktický šok.
Máme tu veľký problém s dostupnosťou liekov, neexistuje skupina pacientov, v ktorej by nechýbal liek, a nevieme, ako s tým máme bojovať. Nedostatok alebo nedostupnosť liekov na Slovensku má pritom viacero príčin. Ide o problém zlej distribúcie, ale hlavne reexportu liekov do zahraničia. Lieky na Slovensku sú totiž stále oveľa lacnejšie, ako v okolitých krajinách. Preto sa, či už legálne, ale aj nelegálne, stávajú dobrým vývozným artiklom. Dokonca aj samotné ministerstvo potvrdilo, že predaj liekov do zahraničia vníma ako ekonomickú disciplínu, ktorá sa na Slovensku rozmáha. Dôkazom je aj kauza v Národnom onkologickom ústave, v ktorm si lekári privyrábali predajom nepoužitých onkologických liekov. Aj keď to je zase iný problém.
Napriek viacerým právnym úpravám, ktoré boli v posledných rokoch prijaté, sa tento problém nepodarilo stále vyriešiť. Je pritom povinnosťou štátu zabezpečiť dostupnosť všetkých potrebných liekov pre pacientov. Aj preto sme minulý rok spustili v spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou (SLeK) a s ďalšími partnermi projekt “Nedostupné lieky”, ktorý vytvára databázu všetkých nedostupných liekov na Slovensku. Zbierame informácie, aby sme mali jasné dôkazy, ktoré lieky, kedy a kde chýbajú. Zjavne musíme na tento problém s miznúcimi liekmi poukazovať zas a znova, inak sa riešiť nebude. Lieky budú putovať za hranice a naši pacienti sa k nim nedostanú.
Zdroj: https://kafkova.blog.sme.sk/c/418914/preco-miznu-lieky-z-lekarni.html