M. Lévyová: Pozrite si miesto hrôzy, kde liečia onkologických pacientov

07.03.2017
article_157

Ťažko chorých, zomierajúcich pacientov so značne narušenou imunitou čakajú na hematologickom oddelení v Prešove desivé podmienky.

Iba vďaka spätnej väzbe od pacientov sa dozvedáme, ako to v slovenskom zdravotníctve naozaj funguje. O necitlivej sestre v jednej nemocnici, ktorá pacientom na konci ich života strpčuje život. O nedostupných liekoch pre pacienta, ktoré by mohli zachrániť život, keby ich poisťovňa preplácala. Alebo o nedostupnosti onkologických liekov, ktoré v niektorých nemocniciach podajú pacientom ambulantne a v iných iba v prípade hospitalizácie.  O miestach, kde chorí pravdepodobne ľahko nezískajú späť svoje zdravie.

Na jedno z nich nás upozornila hematologicko-onkologická pacientka. Sama na danom oddelení v prešovskej nemocnici ležala, no otrasné podmienky jej na psychike a schopnosti vyrovnať sa so svojím zdravotným stavom, liečiť sa, vôbec nepridali.

Pri pohľade na fotografie z oddelenia mi prišlo zle. Sama som kedysi pracovala na onkohematologickom oddelení. Onkologický pacient musí mať veľa sily, aby zabojoval o to najcennejšie, o svoj život. Má neskutočne mnoho obmedzení, po chemoterapii by sa mal okrem iného dôrazne vyhýbať infekciám. Dá sa vôbec chrániť samého seba v takomto prostredí? V zdevastovanom, kde okná prekrývajú plachty, aby cez ne neprefukovalo? S plesňami navôkol? Ani sa vlastne nečudujem, že ten, kto môže, chce byť doma a liečený ambulantne.

Môžeme sa snažiť pacientovi pomôcť tými najlepšími liekmi. Dať im to najlepšie zo seba. Vzdelaných a empatických lekárov, citlivé a nápomocné sestry. Pokiaľ ich však ohrozíme v prostredí, kde majú nájsť svoje stratené zdravie, všetko bolo zbytočné.

PS: O to príjemnejšie sa potom pozerá na novootvorenú Dennú kliniku DFNsP v Bratislave, ktorá by mala začať fungovať od apríla. Okrem špičkových priestorov, prispôsobených pre malých bojovníkov s onkologickými ochoreniami, ktorým tam budú vykonávať jednodňové zákroky či podávať liečbu, im dajú to najdôležitejšie: možnosť, pokiaľ to liečba dovolí, tráviť väčšinu času doma, v kruhu svojich najbližších. Tam, kde je naozaj bezpečne, kde majú omnoho väčšiu šancu na víťazstvo v boji so zákernou, no premožiteľnou chorobou.


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

13%
53%
7%
0%
27%