Predbehnite odchádzajúci vlak

25.11.2024
article_931

Je to tak, milé dámy, zastaviť sa totiž nedá. Aké sú riziká súčasného trendu odkladať tehotenstvo a pôrod do neskoršieho veku? Prečo sa túžba po materstve napĺňa tak často na klinikách asistovanej reprodukcie? Rozoberme si dôležité fyziologické skutočnosti, ktoré vysvetľujú problematické body v plodnosti žien.

Začnime jednoduchou matematikou: priemerná dĺžka života ženy v roku 1900 nedosahovala ani 50 rokov, v roku 2000 bola už 82 rokov. Tým chcem povedať, že dĺžka života ženy sa síce podstatne mení vďaka vyspelejšiemu zdravotníctvu, čo sa však nemení, je vek, kedy žena prichádza do menopauzy. Zvyšujúci sa vek žien, ktoré túžia otehotnieť, tak úzko súvisí s poklesom plodnosti. A ten je spôsobený nielen biologickým starnutím vajíčok, ale aj menším počtom vajíčok vo vaječníkoch.

Ovariálna rezerva

Celý proces starnutia vaječníkov je spojený nielen s poklesom ovariálnej rezervy, to jest počtom vajíčok, ktoré možno oplodniť, ale aj so zvyšujúcim sa počtom vajíčok, ktoré sú geneticky abnormálne.

Ideálne vyzerá ovariálna rezerva takto: po narodení má dievčatko približne milión vajíčok, v puberte z tohto počtu zostane len 300 000 – 400 000. Počas plodného (reprodukčného) života ženy dozreje približne 400 – 500 oocytov (primárnych ženských pohlavných buniek – pozn. red.), ostatné zaniknú.

Predčasné ovariálne zlyhanie

Toto sú len prirodzené fyziologické deje, ktoré prežíva každá z nás počas života a starnutia. V súčasnosti sa však dosť často stretávame aj s diagnózou predčasného ovariálneho zlyhania, čo „preložené“ do laickej reči znamená vyhasnutie funkcie vaječníkov ešte pred obdobím fyziologickej menopauzy. Príčin môže byť mnoho. Väčšina sa ani nezistí. Spomeniem iba niektoré príčiny, ktoré môžu byť s touto diagnózou spojené:

  • Autoimunitné ochorenia: Addissonova choroba, hypotyreóza (Hashimotova struma), reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, diabetes melitus 1. typu, celiakia, zápalové ochorenie čriev.
  • Genetické ochorenia: štrukturálne aberácie (odchýlky) chromozómu X, syndróm fragilného chromozómu X a galaktosémia (dedičná porucha premeny galaktózy – mliečneho cukru na glukózu, pozn. red.).
  • Iatrogénne príčiny – to sú poškodenia vaječníkov pri nutnom chirurgickom zásahu v oblasti vaječníkov, napríklad pri operáciách v súvislosti s endometriózou či pri riešení zrastov v oblasti vaječníkov. Chemoterapia a rádioterapia tiež narúšajú onkologickým pacientkam funkciu vaječníkov.

Akú máte šancu otehotnieť?

V priebehu nechráneného pohlavného styku počas pol roka:

Keď má žena 20 rokov – šanca otehotnieť je 80 %.

Keď má žena 25 rokov – šanca otehotnieť je 60 %.

Keď má žena 30 rokov – šanca otehotnieť je 40 %.

Keď má žena 35 rokov –šanca otehotnieť je 20 %.

A nakoniec, 40-ročná žena má menej ako desaťpercentnú šancu otehotnieť.

Nepriaznivým správam ešte stále nie je koniec. Ak aj žena otehotnie, so zvyšujúcim sa vekom je čoraz vyššia možnosť, že plod potratí. Premenené na čísla, do veku 30 rokov je potratovosť okolo desať až 20 %, 35-ročná žena má 20-percentné riziko a 40-ročná až 30-percentné riziko potratu.

Ak aj žena podstúpi IVF (umelé oplodnenie), ešte stále nemá vyhrané, pretože so zvyšujúcim sa vekom stúpa aj počet odobraných vajíčok, nutných na jednu úspešnú graviditu.

Kým vo veku 35 rokov potrebujeme na jednu úspešnú graviditu získať päť vajíčok, 38- až 40-ročnej žene treba odobrať aspoň sedem vajíčok, 41- alebo 42-ročnej žene desať vajíčok a nad 42 rokov je nutné mať na jednu zdravú tehotnosť až 20 vajíčok.

Keď staré pravdy neplatia

Spomínané štatistické fakty potvrdzujú, že motto Nikdy nie je neskoro v tomto prípade rozhodne neplatí. Vek hrá proti ženám – nielenže sa vekom znižuje plodnosť, ale klesá aj genetická kvalita získaných vajíčok, ktoré by žena po oplodnení mohla donosiť, aby sa narodilo zdravé bábätko. Rada by som upozornila na rôzne mýty. Doktor Google sa mýli. Umelé oplodnenie nie je pre ženu nebezpečné, už dávno nezvyšuje riziko viacplodovej tehotnosti, ani neznižuje zásobu vajíčok vo vaječníkoch – o to sa spoľahlivo postará čas.

K dispozícii však máme pokročilú medicínu, ktorá si vie rady aj s odchádzajúcim vlakom. Aby si ženy mohli dopriať viac rokov čakania na otca svojich detí, je tu možnosť zamrazenia vajíčok v optimálnom veku. Už dávno to nie je pokusná metóda, je to vedecky dokonale vypracovaný a overený postup ako manažovať reprodukčné plány. Najpriaznivejší vek pre odber je 30 až 32 rokov, a to v prípade, ak žena v tomto období nechce otehotnieť, alebo nemá vhodného partnera, no v budúcnosti by deti chcela. Zákrok je rýchly a zároveň je to úžasná poistka, ktorá dopraje každej žene mentálny komfort na dlhé roky. A to je to najdôležitejšie. Pretože keď ide o zdravie a život, čas je najvzácnejšia devíza.

MUDr. Radmila Sládičeková, MPH, špecializovaná gynekologicko-pôrodníckej ambulancia RADMA GYN, Bratislava 

Článok vyšiel v Bedekri zdravia 3/2024. Predplatné časopisu si môžete objednať na bedekerzdravia@bedekerzdravia.sk.

 


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%