Nedostatok lekárov bude problém aj v budúcnosti, lepšia informovanosť pacientov môže pomôcť s výsledkami liečby

14.11.2024
article_922

Nedostatok zdravotníckeho personálu, ako aj financií, nie je problém iba slovenského zdravotníctva. Ak máme v budúcnosti dosahovať lepšie výsledky liečby, musíme zásadne zmeniť informovanosť a vzdelávanie pacientov o ich diagnóze a liečbe. O tom, ako to dosiahnuť, ako na to využiť moderné digitálne technológie a telemedicínu, diskutovali zástupcovia pacientskych organizácií na 8. celoslovenskej pacientskej konferencii s predstaviteľmi rezortu zdravotníctva a desiatkami odborníkov. Súčasťou dvojdňovej konferencie bolo aj už tradičné slávnostné odovzdávanie ocenení Môj lekár a Moja sestra.

Nedostatok nielen lekárov, ale aj zdravotníckeho personálu ako takého, je problém, ktorý sa bude v najbližších rokoch na Slovensku, obdobne ako aj v iných rozvinutých štátoch, len prehlbovať. Významná časť lekárov, sestier, ale aj ošetrovateľov je v dôchodkovom veku, alebo tesne pred ním. Školy zatiaľ nevychovávajú dostatok zdravotníckeho personálu, ktorý by ich vedel v plnej miere nahradiť. „Aj preto musíme začať zavádzať systémové zmeny, ktoré odbremenia zdravotníkov a zároveň zlepšia výsledky liečby. Jednou z týchto ciest je aj intenzívne pracovať na tom, aby pacient vo väčšej miere rozumel svojej diagnóze, ale najmä liečbe. Len tak sa vie vyhnúť rizikovým faktorom, ktoré môžu liečbu narúšať a viesť k zhoršovaniu zdravotného stavu,“ hovorí PhDr. Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).

O tom, ako to dosiahnuť, diskutovali predstavitelia pacientskych organizácií počas 8. ročníka celoslovenskej pacientskej konferencie aj s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom, zástupcami poisťovní, nemocničného i ambulantného sektora. „Ak nie je pacient dostatočne informovaný, poučený a vzdelaný o svojej diagnóze a liečbe, rizikách jej nedodržania, často ju aj nechtiac poruší. Alebo ju podcení a liečebný režim dodržiava len tak polovičato. Ak dnes niektorí lekári nemajú dosť času dôsledne si overiť, či pacient pochopil diagnózu, nastavenú liečbu, a riziká súvisiace s jej nedodržaním, telemedicína a digitalizácia sú riešením, ktoré dokážu zefektívniť celý proces liečby,“ vidí riešenie MUDr. Mgr. Elena Marušáková, MBA, viceprezidentka AOPP.

Cieľom 8. ročníka pacientskej konferencie bolo priniesť pohľad na tento prístup, ale aj príklady dobrej praxe. „Aj vyspelejšie zdravotnícke systémy, ktoré čelia rovnako ako my nedostatku personálu či finančných zdrojov, sa pustili touto cestou. V čase umelej inteligencie sa to javí ako najreálnejšia možnosť na riešenie oboch problémov. Chceme hľadať a navrhovať riešenia v prospech pacientov, pretože výsledok liečby závisí na konci dňa od samotného pacienta,“ vysvetlila E. Marušáková. Konferencia sa tento rok koná pod záštitou ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Kamila Šaška, MSc., ako aj odbornou záštitou rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity MUDr. Petra Šimka, CSc., a dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM.

Záver prvého dňa dvojdňovej konferencie patril už tradične udeľovaniu ocenení AOPP „Môj lekár“ a „Moja sestra“. Z rúk ministra zdravotníctva Kamila Šaška a prezidentky AOPP Márie Lévyovej si mimoriadne pacientske ocenenia prevzalo 10 lekárov a 10 sestier, ktorí boli nominovaní pacientmi a širokou verejnosťou a vybraní odbornou porotou. „Tento rok sme v kategórii in memoriam ocenili celoživotnú prácu pani sestričky Marcely Vidovej v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Táto oblasť na Slovensku stále nemá uznanie, ktoré by si zaslúžila,“ uviedla M. Lévyová.

Aj tento rok mohla o svojom lekárovi, v rámci špeciálneho ocenenia cena verejnosti, rozhodnúť aj laická verejnosť, a to hlasovaním v ankete na stránke asociácie. Spomedzi ocenených lekárov najviac hlasov získala MUDr. Eva Hanáčková, ktorá okrem liečby malých pacientov v detskej neurologickej ambulancii, už viac ako 18 rokov vedie aj neurologické oddelenie v nemocnici v Komárne. „Pani doktorka napríklad zaviedla aj mini-invazívnu liečbu ochorení chrbtice, manažment pacientov po náhlych cievnych mozgových príhodách a v rámci projektu Zdravá chrbtica u detí sa snaží predchádzať dôsledkom nezdravého sedavého životného štýlu našich detí,“ približuje aktivity ocenenej M. Lévyová.

Hlas verejnosti si v kategórii Moja sestra odniesla Mária Ďurdinová z nemocnice v Handlovej, kde je neoddeliteľnou súčasťou tímu sestier na oddelení dlhodobo chorých už 43 rokov. „Práca s ťažko chorými a nevyliečiteľne chorými pacientmi je mimoriadne náročná, nielen fyzicky, ale aj psychicky. Robiť túto prácu s plným nasadením tak dlhý čas si zaslúži obdiv a vďaku. Som veľmi rada, že aj verejnosť to pri hlasovaní vnímala rovnako,“ uzatvára M. Lévyová


Špeciálnou cenou verejnosti in memoriam ocenila porota celoživotnú prácu v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti Mgr. Marcely Vidovej. „Bola sestrou a odborníčkou s krásnym úsmevom a veľkým srdcom, ktorá často ochotne a obetavo riešila zdravotné problémy svojich pacientov a poskytovala im starostlivosť aj mimo pracovnej doby. Napriek tomu, že odišla predčasne, stala sa nezabudnuteľnou pre svojich pacientov a vzorom pre mnoho kolegýň a kolegov,“ hovorí M. Lévyová. Marcela Vidová po sebe zanechala príklady konania spoločného a celospoločenského dobra, pomoci, obetavosti a ľudskosti.


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%