Asociácia na ochranu práv pacientov nemôže súhlasiť s krokmi Lekárskeho odborového zväzu (LOZ), ktorých naplnenie môže mať reálny dopad na zdravie pacientov. O tom, že takáto forma rokovaní nerieši situáciu pacientov svedčí aj fakt, že sa k nim schyľuje opätovne potom, čo ich ako formu nátlaku využili odborári v rokoch 2011 a 2022. Ak by táto forma vyjednávania reálne prinášala zmeny, nemuselo by k nej LOZ opäť pristupovať opakovane, a len po dvoch rokoch. O tom, prečo vnímame tento krok ako nie najšťastnejší z pohľadu pacientov diskutovala viceprezidentka AOPP, MUDr. Mgr. Elena Marušáková, MBA, PhD, v STVR.
AOPP preto začína monitorovať zdravotnícke zariadenia, ktorých riadne fungovanie je ohrozené výpoveďami lekárov. Získané informácie budeme priebežne uverejňovať na našom webovom sídle, ako aj na sociálnych sieťach. Cieľom je informovať pacientov, v ktorých nemocniciach môžu mať problém dostať sa k zdravotnej starostlivosti. Pacienti si tak pri plánovaných operáciách alebo hospitalizáciách budú môcť overiť, či nemocnica, kam majú nastúpiť na hospitalizáciu je riziková. Veríme, že zdravotné poisťovne budú v tomto nápomocné a že pomôžu zabezpečiť presun zákrokov z dotknutých nemocníc buď do iného zariadenia, alebo do iného členského štátu Európskej Únie.
Rešpektujeme právo akéhokoľvek zamestnanca uplatniť si právo na výpoveď a ukončenie pracovného pomeru. Vystavenie pacientov riziku zhoršenia zdravotného stavu, či odkladu potrebnej operácie alebo hospitalizácie, však nie je v prospech takto dotknutých pacientov. A to je úlohou AOPP, bojovať za to, aby sa pacienti mali možnosť dostať k liečbe, a to aj po odchode lekárov vo výpovednej lehote.
Celý rozhovor si môžete pozrieť v archíve Interview :24.