Rozpočet ukazuje, že aj v dobrých časoch ťahá zdravotníctvo za kratší koniec

10.10.2018
article_417

Kým na investície do nemocníc a ich vybavenie má ísť budúci rok 100 mil. eur, na nákup vojenskej techniky to bude 550 mil. eur. Asociácia na ochranu práv pacientov SR vyzýva vládu, aby prehodnotila návrh rozpočtu a využila dobré časy na roky sľubované zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti. 

Ak Vláda SR schváli návrh rozpočtu v takomto znení, podľa AOPP, zmešká príležitosť ukázať, že kvalitnejšia zdravotná starostlivosť je jej prioritou aspoň v dobrých časoch. Keď ministerstvo financií koncom septembra prezentovalo rekordný výber daní tento aj budúci rok, verili sme že to konečne pocíti aj pacient. Prednosť pred nemocnicami a pacientami však dostal napríklad aj nákup lietadiel a zbraní pre vojakov,“ konštatuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

AOPP upozorňuje, že kým na obranu sa minie v roku 2019 až o 550 mil. eur viac ako v tomto roku, na výdavky na zdravotnú starostlivosť porastú len o 211 mil. eur. Podľa M. Lévyovej neobstojí ani argumentácia, že armáda bola roky zanedbávaná a potrebuje dohnať investičný dlh. Keď zostarnú lietadlá alebo transportéry, štát na ne vyčlení stovky miliónov eur nielen na budúci rok, ale aj v roku 2020 a 2021. Na modernizáciu už roky absolútne nevyhovujúcich nemocníc, a ich dovybavenie prístrojmi, dá budúci rok 100 mil. eur. A v rozpočte sa ešte aj otvorene konštatuje, že ide o historicky najvyššie investície štátu do nemocníc a urgentných príjmov,“ upozorňuje M. Lévyová.

Ako dodáva, ďalšie výdavky, s ktorými rozpočet nepočíta, môžu byť aj v úhradách inovatívnej liečby. Štát podľa AOPP v návrhu budúcoročného rozpočtu, bohužiaľ, ukazuje, že zdravotníctvo nie je prioritou ani v dobrých časoch. To, že vďaka rastu zamestnanosti a miezd zaplatia ekonomicky aktívni občania na zdravotných odvodoch namiesto tohtoročných 3,65 mld. eur na budúci rok až 4 mld. eur, by mala vláda, podľa AOPP, využiť v prospech pacienta. „Rozhodla sa však inak, a chce šetriť na zdravotnej starostlivosti. To, že za poistencov štátu zaplatí namiesto 1,2 mld. eur iba 992 miliónov sa inak nazvať nedá. Hoci možno toto číslo znie iba ako finančná štatistika, v realite slovenského zdravotníctva sa za ním skrývajú tisícky skutočných pacientov, ktorí mohli dostať lepšiu a inovatívnu liečbu,“ dodáva M. Lévyová.

AOPP upozorňuje, že vláda pacientom a zdravotníkom sľubovala viac peňazí, ak sa v ňom uprace. Rezort zdravotníctva spustil viaceré projekty, či už je to centrálny nákup, elektronické zdravotníctvo alebo zavedenie DRG. „Preto sa pýtame, kedy konečne po výzvach na upratovanie uvidí pacient a zdravotníci peniaze na inovatívne lieky a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť?“ pýta sa M. Lévyová. Upozorňuje, že peniaze môžu chýbať nielen v nemocniciach, ale aj pri schvaľovaní inovatívnej a drahej liečby. Tento problém sa objavil aj tento rok.

Preto AOPP vyzýva Vládu SR, aby prehodnotila priority v budúcoročnom rozpočte. Nedostatok peňazí totiž vedie aj k prehlbovaniu problémov s nedostatkom zdravotníckeho personálu. „Dnes našich lekárov a sestry lákajú mnohé krajiny EÚ, ktoré im okrem finančných podmienok vytvoria aj podmienky čo sa týka pracovného prostredia a prístrojového vybavenia. Prečo by tu zostávali, ak vidia, že aj v dobrých časoch radšej ako moderné prístroje nakúpime vojenskú techniku,“ dodáva M. Lévyová. AOPP preto verí, že rozpočet v kapitole zdravotníctva ešte prejde diskusiou a vláda v konečnom dôsledku upraví rozpočet smerom hore.


Zvažujete očkovanie proti COVID-19, keď bude vakcína na Slovensku dostupná?

48%
5%
9%
34%
5%