Osveta o inkontinencii aj v slovenských nemocniciach

26.06.2018
article_386

V rámci Svetového týždňa kontinencie 2018, ktorého cieľom je upozorniť na výskyt a prevenciu inkontinencie, OZ InkoFórum aj v tomto roku organizuje osvetový projekt v nemocniciach. Prebiehať bude v stredu 27. a vo štvrtok 28. júna 2018, od 7:30 – 13:00. V 9 slovenských nemocniciach tak návštevníci budú mať možnosť konzultovať s kvalifikovanými zdravotnými sestrami informácie týkajúce sa úniku moču a stolice. K dispozícii budú mať aj užitočné informačné materiály.

Podujatie sa uskutoční v týchto zdravotníckych zariadeniach:

 • Univerzitná nemocnica Bratislava (28.6.)
 • Detská fakultná nemocnica Bratislava (27.6.)
 • Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici (27.6.)
 • Poliklinika Šamorín (28.6.)
 • Univerzitná nemocnica Martin (27.6.)
 • Fakultná nemocnica Trnava (28.6.)
 • Univerzitná nemocnica Košice (27.6.)
 • Fakultná nemocnica Nitra (27.6.)
 • Fakultná nemocnica Trenčín (27.6.)

Problémy s únikom moču komplikujú život každému piatemu dospelému. Netýkajú sa výlučne seniorov, môžu sa vyskytnúť u žien i mužov bez ohľadu na vek. Ich výskyt a rozsah určujú viaceré faktory, niektorým sa môžeme vyhnúť. Inkontinencia sa totiž netýka iba starších ľudí. Hoci môžu byť seniori náchylnejší k úniku moču vzhľadom na fyziologické zmeny v organizme, inkontinencia má viacero podôb a objavuje sa aj v mladšom veku. Nemala by však byť prekážkou pre aktívny život. Únik moču komplikuje každodenné činnosti, no dá sa s ním plnohodnotne žiť, dokonca mu vieme často úspešne predchádzať.

Nečakajte na operatívny zákrok

Predchádzať inkontinencii dokážeme rovnako, ako iným zdravotným komplikáciám. Väčšina z nich vzniká na základe zlej životosprávy, preto je potrebné myslieť včas na prevenciu. Vznik inkontinencie môže úzko súvisieť s týmito rizikovými faktormi:

 • pitie alkoholu alebo nadmerného množstva tekutín
 • fajčenie
 • obezita
 • nadmerná fyzická záťaž

Vynechať pitný režim sa nevypláca, nadmerné pitie však tiež môže byť problémom

Ak máte problémy s inkontinenciou, zrejme viete, že vynechať pitný režim sa nevypláca. Nedostatok tekutín v tele totiž spôsobuje, že moč je koncentrovanejší, preto môže byť ťažšie ho udržať. Priveľa dobrého však tiež môže škodiť, výnimkou nie je ani pitný režim. Nadmerné pitie nielen alkoholu, ale aj sladených a kofeínových nápojov sa nevypláca. Telo si dokáže vytvoriť nesprávny návyk, ktorý môže neskôr viesť až k spontánnemu úniku moču – inkontinencii. S pitím alkoholu býva tiež najčastejšie spojený aj ďalší rizikový faktor inkontinencie – tabak. Fajčenie má vplyv na funkčnosť svalov panvového dna, preto u fajčiarov existuje 2-3 krát vyššie riziko vzniku inkontinencie ako u nefajčiarov.

Inkontinencia a obezita

Jednou z možností, ako zabrániť úniku moču, je tiež zbaviť sa nadváhy. „Aj malé zníženie váhy môže výrazne ovplyvniť rozsah inkontinencie, pretože obezita výrazne ovplyvňuje funkčnosť svalov panvového dna. Tie okrem orgánov musia udržať aj tuk, preto čím viac ho v tele je, tým viac je namáhané aj svalstvo. Vrstva tuku vytvára tlak na močový mechúr, preto u obéznych žien i mužov dochádza častejšie k stresovej inkontinencii,“ hovorí prof. MUDr. Ján Švihra, PhD. z Urologickej kliniky JLFUK v Martine.

Stresová inkontinencia sa najčastejšie vyskytuje pri kýchaní, kašľaní alebo namáhavej fyzickej aktivite. To sa netýka iba obéznych ľudí, hoci priamo úmerne závisí aj od výšky Body Mass Indexu (BMI). Prílišná fyzická námaha a nesprávne cvičenie, ktoré nezahŕňa cviky panvového dna, môžu vyvolať únik moču a zanedbanie prvých príznakov často vedie k vyšším stupňom inkontinencie.

Inkontinencia a tehotenstvo

Už na začiatku gravidity môže žena pociťovať častejšie nutkanie na močenie. „Je to spôsobené rastom maternice, ktorá mení anatomické pomery v malej panve a brušnej dutine a vyvíja tlak na močový mechúr. Kontinuálny tlak postupne môže spôsobiť, že panvové svalstvo ochabne, preto môžu mať niektoré ženy už počas tehotenstva problém s únikom moču,“ hovorí gynekológ MUDr. Miroslav Kotek. Pri pôrode dieťaťa sa môžu svaly a podporné časti panvového dňa natrhnúť. Ovplyvniť to môže dĺžka pôrodu, veľkosť bábätka, nezvyčajná poloha bábätka, ale aj nespolupráca mamičky. K inkontinencii dochádza najmä pri prvom pôrode, až 50 % žien po spontánnom pôrode trpím nejakým stupňom inkontinencie, len táto téma je tabuizovaná a nehovorí sa o nej.

Chcete sa o téme dozvedieť viac? Navštívte web stránku našej členskej organizácie, OZ Inkofórum.

Zdroj: TS OZ Inkofórum


Uveďte, kto každý z Vašich blízkych bol a/alebo je užívateľom dlhodobej starostlivosti v priebehu posledných 5 rokov?

10%
51%
1%
4%
13%
20%