Nemôžeme byť postavení pred otázku, či si svoju liečbu môžeme dovoliť, hovorí prezidentka asociácie pacientov

16.01.2020
article_490

​Pacient nemôže byť podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) postavený pred otázku, či si svoju liečbu môže dovoliť. Najmä, ak je reč o život zachraňujúcej liečbe. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka asociácie Mária LévyováRozumným doplatkom sa však asociácia nebráni.

Minulý rok totiž podľa Lévyovej pacienti čelili neúmernému tlaku a neistote pre nedostatok finančných zdrojov v rezorte a obavám z nárastu doplatkov za lieky.

Problémová kategorizácia liekov

V dôsledku revízie úhrad liekov, ku ktorej Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pristupovalo každé tri mesiace, hrozilo, že sa zhorší dostupnosť liekov u ťažko chorých pacientov. Nepriaznivá situácia sa najviac mohla dotknúť najmä onkologických, neurologických, psychiatrických a diabetických pacientov.

Ministerstvo argumentovalo tým, že v každej skupine liekov je aspoň jeden liek bez doplatku. Podľa prezidentky AOPP to však nebola celkom pravda. Hoci lieky bez doplatku sa v skupine nachádzajú, nie sú podľa nej z medicínskeho hľadiska zameniteľné a nemajú rovnaký efekt liečby u všetkých pacientov.

AOPP chápe snahu ministerstva regulovať ceny liekov a šetriť tak peniaze z verejného zdravotného poistenia, ktoré môžu byť použité efektívnejšie. Pacienti na to však podľa asociácie rozhodne nesmú doplácať.

Voľby sú veľkým otáznikom

Prvé tri mesiace v tomto roku by nemalo dôjsť k nárastu výšky doplatkov v spomínaných skupinách liekov. Čo nás však čaká po voľbách? To sa dá ťažko predvídať,“ konštatovala Lévyová.

Najčastejšími dôsledkami toho, že každý rok je v zdravotníctve nedostatok financií, sú podľa AOPP doplatky za lieky, dlhé čakacie doby, korupcia v zdravotníctve či neoprávnený výber poplatkov u lekára.

Obávam sa, že aj tento rok opäť namiesto rozvíjania kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti, zlepšovania postavenia pacientov a vymožiteľnosti ich práv, sa dostane do popredia boj o finančné zdroje pre jednotlivé segmenty,“ uviedla prezidentka asociácie.

Treba nastaviť pravidlá

AOPP považuje za mimoriadne dôležité začať v rámci zdravotníctva dlhodobo plánovať, nastaviť jasné pravidlá a v neposlednom rade hľadať aj iné zdroje financovania.

Asociácia sa chce naďalej venovať projektom, ktoré považuje za prioritné v rámci stabilizácie AOPP, poskytovania bezplatného poradenstva a posilňovania práv pacientov.

Za kľúčové považuje vzdelávanie pacientov a spoluprácu s orgánmi štátnej správy a samosprávy, a s organizáciami v zdravotníctve tak, aby sa zlepšovali vzájomné vzťahy a dôvera pacientov k zdravotníctvu a zdravotníkom.


Zvažujete očkovanie proti COVID-19, keď bude vakcína na Slovensku dostupná?

46%
5%
9%
36%
5%