Alergici si tak skoro nevydýchnu: Vo vzduchu sa mieša niekoľko agresívnych typov peľu

25.05.2018
article_369

​V uplynulom týždni došlo k zmene v pomere peľu v ovzduší a na väčšine územia už prevažoval peľ bylín s dominantnými trávami. Peľ drevín bol ešte najviac zastúpený ihličnanmi, bazou a agátom, ku ktorému pribudla lipa. Ako TASR vo štvrtok informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, v plnom prúde je peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, pričom najvyššie koncentrácie ich peľu zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici - 814 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. V menšej miere sa vyskytoval v Bratislave, Nitre a v Košiciach.

"Najvyššie celkové denné koncentrácie peľu všeobecne sme zachytili v Banskej Bystrici - 1038 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, pričom najvyšší podiel mal peľ tráv. Ostatné monitorovacie stanice zachytili maximálne do 300 peľových zŕn. Pokles denných koncentrácií zapríčinila zrážková činnosť a ochladenie," zhodnotila Lafférsová.

V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ agátu, duba, pagaštanu, jaseňa, ružovitých rastlín a bazy. Z bylín to bol peľ pŕhľavovitých rastlín, skorocelu, štiavu a najmä tráv z čeľade lipnicovitých.

Podľa Lafférsovej peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých je v plnom prúde a ešte dlho bude komplikovať zdravie ľuďom naň alergických.

"Sezóna brezy sa skončila, jej peľ sa v týchto dňoch môže vyskytnúť len ojedinele vo veľmi nízkych koncentráciách. Znižujú sa tiež denné koncentrácie peľu drevín. Prevahu získava peľ bylín s najväčším zastúpením tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré budú najvýznamnejším alergénom najbližších mesiacov," dodala Lafférsová.

Článok prevzatý z: https://www.cas.sk/clanok/697567/alergici-si-tak-s...

Ilustračné foto: Pixabay


Zlepšila sa podľa Vás dostupnosť zdravotnej starostlivosti po ukončení núdzového stavu?

12%
13%
66%
9%