Prvá pomoc pri bezvedomí

20.12.2024
article_949

Čo robiť do príchodu záchrannej zdravotnej služby v život ohrozujúcich situáciách? Včas a správne podaná prvá pomoc bezpochyby zachráni nejeden ľudský život a stabilizuje zdravotný stav zraneného do príchodu lekárskej či záchrannej služby. Môže sa však stať, že v stresovej situácii zrazu človek nevie, čo má robiť. Navigáciu poskytnú operátori tiesňovej linky 155 Záchrannej zdravotnej služby. Na otázky, ako postupovať pri bezvedomí a tiež ako použiť automatický externý defibrilátor, odpovedá záchranár MUDr. Július Pavčo. V systéme záchrannej zdravotnej služby pôsobí viac ako dvadsať rokov.

Prvá pomoc je súbor postupov a opatrení, ktoré môže postihnutému pri úraze alebo náhlom zhoršení zdravotného stavu poskytnúť aj laik. Stabilizuje tým jeho zdravotný stav dovtedy, kým mu záchranári alebo lekári poskytnú ošetrenie. Ak je zasiahnutá niektorá zo základných životných funkcií, čo znamená dýchanie a krvný obeh, hovoríme o resuscitácii.

Ako sa správne zachovať, keď nájdeme človeka v bezvedomí? Ako mu podať prvú pomoc? 

Bezvedomie je porucha vedomia, pričom dochádza k strate schopnosti vnímať vonkajšie podnety. Pre mnohé zdravotné riziká sa považuje za akútny a život ohrozujúci stav. Či je človek v bezvedomí, vieme zistiť veľmi jednoducho. Stačí k nemu prísť, zohnúť sa – človek v bezvedomí väčšinou leží, osloviť ho a zároveň zatriasť alebo poštípať. Ak nezareaguje na hlasné oslovenie, ani na zatrasenie za plece či poštipnutie, mali by sme okamžite konať a najprv zistiť prítomnosť dýchania.

Ak postihnutý dýcha, uložíme ho do stabilizovanej polohy na boku, privoláme odbornú pomoc, pričom stále sledujeme prítomnosť dýchania. Do stabilizovanej polohy neukladáme pri bezvedomí po úrazoch.

Ak je postihnutý v bezvedomí a zároveň nedýcha, začneme s resuscitáciu stláčaním hrudníka. Bezvedomie je nebezpečné bez ohľadu na príčinu, ktorú laicky nemusíme poznať.

Osobitným druhom bezvedomia je epileptický záchvat. Dá sa veľmi jednoducho spoznať podľa náhleho a neohláseného začiatku s bezvedomím, svalových zášklbov až kŕčov všetkých svalov. Dýchanie je sťažené a zrýchlené, môže dôjsť aj k mimovoľnému pomočeniu.

Aby sme predišli poraneniu epileptika, snažíme sa zabrániť jeho pádu, uvoľníme mu odev okolo krku a hrudníka, po odznení kŕčov ho uložíme do stabilizovanej polohy a sledujeme ho až do obnovenia vedomia. Epileptikovi počas záchvatu nič nevkladáme do úst, nevyťahujeme mu jazyk ani nebránime v pohyboch!

Snažíme sa ho ochrániť pred nárazmi na pevné predmety v okolí, najmä hlavu. Postihnutý sa väčšinou preberá v priebehu jednej až dvoch minút po skončení kŕčov.

Záchrannú zdravotnú službu voláme, len ak sa záchvat stal na ulici bez prítomnosti epileptikovi blízkej osoby, alebo ak sa nezotaví do 15 minút, respektíve pri opakovanom záchvate v priebehu 30 minút, alebo pri prvom záchvate v živote.


Podľa zákona o obecnom zriadení obec, ktorá má viac ako 500 obyvateľov, je povinná zabezpečiť, aby bol na verejne prístupnom mieste v obci dostupný aspoň jeden funkčný automatický externý defibrilátor. Je na ňom návod. Avšak predsa len, dáte nám radu profesionála ako postupovať? 

Automatický externý defibrilátor – AED sa používa pri náhlom zastavení krvného obehu, najčastejšie spôsobeného napríklad závažnou srdcovou arytmiou, kedy je pacient v bezvedomí a nedýcha, teda pri stavoch, kedy treba človeka resuscitovať, oživovať. Sám prístroj AED pacienta nezachráni, dôležitý je záchranca, ktorý musí robiť kontinuálnu vonkajšiu masáž hrudníka do príchodu záchranky. Automatický defibrilátor by sa mal nachádzať na ľahko prístupných miestach, kde sa koncentruje väčší počet ľudí. Netreba však strácať čas jeho hľadaním. Keď sa skontaktujeme s tiesňovou linkou Záchrannej zdravotnej služby 155, operátor linky má k dispozícii mapu, a vie povedať, kde v blízkosti sa AED nachádza a presne nás naviguje, čo treba robiť. Mapa je verejne dostupná na stránke Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby na www.155.sk.

Ak v blízkosti AED nie je, začneme s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR). To znamená 30 stlačení hrudníka a dva vdychy. Aktuálne platné odporúčania Európskej resuscitačnej rady hovoria, že dôležité je predovšetkým stláčanie do príchodu záchrannej služby. Ak by išlo o rodinného príslušníka, myslím, že všetci budeme podporovať resuscitáciu aj pomocou vdychov. Frekvencia je veľmi dôležitá – rýchlosť stláčania by mala byť asi 110 kompresií za minútu. Správna hĺbka stlačenia je asi päť až šesť centimetrov. Ak sa k AED dostaneme, okamžite ho zapneme a prilepíme elektródy na určené miesta na hrudníku postihnutého, podľa obrázku na prístroji.

Operátori v operačnom stredisku presne vedia, o aký prístroj ide, a záchrancu-laika presne navigujú. Ak je prítomných viac záchrancov, počas aplikácie elektród pokračujeme v stláčaní hrudníka. Následne sa postupuje podľa pokynov AED, či už hlasových alebo vizuálnych. Defibrilátor zanalyzuje rytmus a zhodnotí, či je pacient defibrilovateľný (fibrilácia komôr, supraventrikulárna tachykardia) alebo nedefibrilovateľný (asystólia, bezpulzová elektrická aktivita srdca). Počas analýzy sa pacienta nedotýkame. Ak sa odporúča výboj, opäť sa uistíme, že sa pacienta nikto nedotýka. Po výzve stlačíme tlačidlo na podanie výboja a následne znova okamžite začneme s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR). Vykonávame 30 kompresií hrudníka. Ak sa výboj neodporúča, pokračujeme v resuscitácii 30 kompresiami hrudníka. V oboch prípadoch pokračujeme v KPR podľa pokynov AED, zvyčajne po dobu dvoch minút, kým nás AED nevyzve na prerušenie za účelom analýzy rytmu. Toto všetko robíme do príchodu záchrannej zdravotnej služby.

 

POMÁHAJTE SPOLU S NAMI

„Pomáhajte s nami, veríme, že každá pomoc sa človeku raz vráti,“ svorne hovoria konatelia spoločnosti AURA TRADE Martin Krajčovič a Mgr. Josef Rapant – distribútori automatických externých defibrilátorov. 

„V prípade, že sa v blízkosti človeka v bezvedomí nachádza AED – automatický externý defibrilátor, operačné stredisko na túto skutočnosť upozorní. Čím skôr je pomoc dostupná, tým väčšia je šanca na prežitie – hovoríme o desiatkach sekúnd. Jediným účinným spôsobom ako obnoviť rytmus srdca je defibrilácia pomocou nalepených elektród na hrudník pacienta. Následne prístroj vyhodnotí, či treba vyslať výboj. Rozhoduje prístroj a záchranca postupuje podľa pokynov,“ zdôrazňuje konateľ spoločnosti AURA TRADE Mgr. Josef Rapant.

V prípade, že bol pred príchodom záchranárov použitý AED, je možné si stiahnuť celú akciu záchrany priamo z prístroja do počítača lekárskej služby cez špeciálny software. „Tým sa presnejšie dokáže stanoviť ďalší postup liečby pacienta,“ uvádza konateľ spoločnosti AURA TRADE Martin Krajčovič.

„Je však dôležité zakúpený AED prístroj aj správne zaregistrovať. Pri kúpe AED našim klientom predvyplníme formulár – REGISTRÁCIA AED, aby bol tento úkon pre nich čo najjednoduchší. V prípade použitia AED pri záchrane života pomôžeme s vyplnením a doložením podkladov pri refundácii náhradných dielov. U nás kúpou prístroja spolupráca s klientom nekončí, ale ešte len začína. Samozrejmosťou je sledovanie exspirácií náhradných dielov počas celej doby životnosti prístroja,“ zhodli sa konatelia spoločnosti AURA TRADE.

„„Automatické externé defibrilátory je schopný bezpečne a efektívne použiť ktokoľvek, známe je, že ich už použili aj deti. Práve vďaka AED sa na svete ročne zachráni viac ako 10 000 ľudí, čo nie je zanedbateľné číslo,“ uzatvára Martin Krajčovič.


Článok vyšiel v Bedekri zdravia 4/2024. Predplatné časopisu si môžete objednať na bedekerzdravia@bedekerzdravia.sk.



 


Aká je vaša osobná skúsenosť s podaním podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

14%
57%
19%
3%
8%